İbn Rüşd'ün Bidâyetü'l-Müctehid adlı kitabının hac bölümünde yer alan Mâlikî mezhep görüşlerinin Mâlikî mezhebinde tercih edilen görüşlere uygunluğu
The compatibility of the maliki school's opinions conveyed in İbn Rushd's book of 'Bidayat al-Mujtahid - Book of Hajj' with the opinions accepted in the Madhhab
- Tez No: 717156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWAN MOHAMMED ABDULLAH MOGHALLES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, Mâlikî mezhebinde etkileyen büyük alimlerden biri olan İbn Rüşd'ün hakkında bir araştırma yapmayı amaçlanır. Bundan dolayı onun eseri olan 'Bidayetü'l müctehid – Kitâbü`l-Hac'ta Mâlikîler namına aktardığı görüşler, Mâlikî mezhebinde tercih edilen görüşler ile uyumluluğunu göstermek için bahsettiği meseleleri araştırıldı. Öyle ise tercih edilen görüşlere varmak için, konumuz olan meseleler Mâlikî kitaplarda taraması yapıldı. Bu araştırma giriş, ön hazırlık, iki ana bölüm ve sonsözden oluşmaktadır. Ön hazırlık bölümü de üç konusu vardır. Sırası ile İbn Rüşd'ün biyografisi, onun eseri olan Bidayetü'l müctehid kitabı tanıtımı, Mâlikî mezhebi tanıtımı ve gelişim aşmalarıdır. Birinci ana bölüm ise, hac ve umre meseleleri, haccın kime farz kılındığı, haccın zamanı ve türlerini içerir. Bu bölümde toplam on bir mesele vardır. İkinci ana bölüm ise ihram şartları, ihram esnasında yasaklanan elbise, koku ve fiiller gibi ihram ile ilgili meseleleri araştırıldı. Bu bölümdeki meselelerin sayısı on beştir. Ayrıca her meseleye dair kısa bir açıklama ve bütün mezheplerdeki meseleye dair ihtilafı içeren bir bölüm bulunduruldu. Ardından İbn Rüşd'ün kitabında aktardığı görüşü sunup Mâlikî kitaplardan Mâlikî İmamların görüşü ile uyumluluğu araştırıldı. Son olarak, bu araştırmanın sonucunu göstermekle araştırma sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to make research about Ibn Rushd, one of the great scholars who influenced the Maliki school. For this reason, the opinions he conveyed on behalf of the Maliki in his work, 'Bidayat al-Mujtahid - book of Hajj', were investigated in order to show whether there were opinions accepted in the Maliki school or not. So, in order to arrive at the accepted opinions, the issues that are our subject were scanned in the Maliki books. This research consists of an introduction, preliminary preparation, two main parts and an afterword. The preparatory section has three topics. They are respectively the biography of Ibn Rushd, the introduction of his work Bidayat al-Mujtahid, the introduction of the Maliki school and the stages of development. The first main part includes the issues of Hajj and Umrah, for whom Hajj is made obligatory, the time and types of Hajj. There are eleven issues in total in this section. In the second main part, the issues related to ihram such as conditions of ihram, prohibited clothes, smells and actions during ihram were investigated. The number of issues in this chapter is fifteen. In addition, a brief explanation of each issue and a section containing the disagreement on the issue in all sects were kept. Then, by presenting the opinion that Ibn Rushd conveyed in his book, its compatibility with the opinion of the Maliki Imams from the Maliki books was investigated. Finally, the research was concluded by showing the result of this research.