Bankacılıkta dijitalleşme ve COVID-19'un getirdiği çalışma şeklindeki değişikliklere farklı nesillerin uyum yeteneklerinin incelenmesi
Exploring adaptation capabilities of different generations to the changes in way of working brought by digitalization and COVID-19 in banking
- Tez No: 717155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı bankacılık sektöründe çalışan farklı kuşaklardan bireylerin, sektördeki teknolojik gelişmeler ve Covid-19 gelişmeleri ile birlikte hızlandırılmış olan dijitalizasyona yönelik uyum kabiliyetleri, dijitalizasyon algıları ve başarılı bir dönüşüm uyumlanması için ihtiyaç duyulan hususlar üzerine deneyimlerinin incelenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri kapsamında fenomenoloji (olgubilim) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu bankacılık sektöründe aktif olarak çalışmakta olan X, Y ve Z jenerasyonuna mensup her jenerasyondan beşer katılımcı olmak üzere toplam on beş kişi oluşturmaktadır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi ile edinilmiş ve veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara göre, katılımcıların dijitalizasyon algısı temelde dijitalizasyonun fiziksel işlerin dönüşümü, otomasyon ve kolaylık sağlayan bir unsur olarak algılandığı yönündedir. Dijitalleşmeyi yaygınlaştıran faktörler verimlilik, ekonomik kazanç, zaman tasarrufu ve Covid-19 olarak öne çıkmaktadır. Değişen çalışma koşulları kapsamında yaşanan zorluklar katılımcılar tarafından birinci sırada dönüşüme direnç gösterilmesi olmakla birlikte, hukuki zemin zorlukları ve evden çalışma sürecinde yaşanan asosyallik durumu olarak belirtilmiştir. Covid-19'un bankacılık çalışma hayatında olumlu etkileri dijitalleşmeyi hızlandırmış olması, evden çalışma ile zaman tasarrufu sağlaması olarak belirtilirken, olumsuz deneyim olarak artan iş yoğunluğu, asosyalleşme ve adaptasyon zorluğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bununla birlikte katılımcıların görüşlerinin kuşak bazında farklılıklar gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the experiences of individuals from different generations working in the banking sector on the technological developments in the sector and the adaptability to digitalization accelerated with Covid-19 developments, their perceptions of digitalization and the elements needed for a successful transformation adaptation. In the study, phenomenology design was used within the scope of qualitative research methods. The study group of the research consists of a total of fifteen people, five participants from each generation, belonging to the X, Y and Z generations, who are actively working in the banking sector. Research data were obtained by semi-structured interview method and the data were analyzed by content analysis method. According to the findings obtained within the scope of the research, the digitalization perception of the participants is basically that digitalization is perceived as the transformation of physical works, an element that provides automation and convenience. Factors that spread digitalization stand out as efficiency, economic gain, time saving and Covid-19. The difficulties experienced within the scope of the changing working conditions were stated as the first place by the participants to resist the transformation, as well as legal ground difficulties and the asocial situation experienced in the process of working from home. While the positive effects of Covid-19 in banking work life were stated as accelerating digitalization and saving time by working from home, the negative experience resulted in increased workload, asocialization and difficulty in adaptation. However, it was observed that the views of the participants differed on the basis of generations.