İbn Rüşd(595/1198)'ün 'Bidayetü'l-Müctehid'adlı eserlerinde İmam Şafii'ye ait görüşlerin tahkiki
İbn Rüşd's(595/1198) attributions to İmam Şafii in his book Bidayetü'l-Müctehid
- Tez No: 217323
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ÇEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çalısmamızda ibn Rüsd'ün hilaf kitabı niteliginde olan Bidâyetü'l-Müctehid adlı eserinde imam Sâfiî'ye dair naklettigi görüsleri tahkik etmeye çalıstık. Tezimizde de bahsettigimiz üzere bir mezhebe mensub bir alimin baska bir mezhebin görüsünü naklederken bazı hatalara düstügü görülür. Bunların sebepleri arasında mezhebî taassub,objektif olamama, diger mezhebin ana kaynaklarına ulasamama ,ıstılah farklılıgından dogan yanlıs anlasılmalar,herhangi bir kaynaga dayandırılmadan zihindeki kanaatle yetinme gibi durumlar sayılabilir. ibn Rüsd'dün de eserinde imam Sâfiî'nin görüslerini verirken bazı hatalara düstügü görülür. Bu hatalar mezhebî taassub ve objektif olamamaktan kaynaklanmamakta olup genelde ibn Rüsd'ün kanaatiyle hareket ettigi ?tahminimce? dedigi meselelerde görülmektedir. Bidâyetü'l- Müctehid'de imam Sâfiî'ye dair 1068 görüs incelenmis olup, 22 hatalı görüs tespit edilmistir. Bunlar 1. bölümde Abdest, Necasetten Temizlenme, Namaz, Cenaze , i'tikaf, Hac, Cihad konularında; 2. bölümde Nikah ve Talak konularında,3. bölümde Büyu', Kırâd, Süf'a, Lukata, Feraiz konularında; 4. bölümde Diyât, Sirkat, Akdiye konularındadır.
Özet (Çeviri)
In our study, we tried to investigate ibn Rüsd?s attributions to imam Safiî in his book Bidâyetü?l-Müctehid. As we mentioned in our thesis, it can be seen that a scholar from one madhab may fall into error when he quotes an idea from another scholar from another madhab. It can be seen that when he gave imam Safiî?s ideas ibn Rüsd made mistakes in his book. These mistakes stem from fanaticism of madhab and being subjective. In addition, these mistakes are generally about ibn Rüst?s own ideas that he tells under the expression of ?in my opinion?. In Bidâyetü?l-Müctehid, 1068 notions about imam Safiî are studied and 22 of them were determined as false. These notions are classified in four chapters. In the first chapter, there are ablution, being cleaned from filth, prayer, funeral, retiring into a mosque or house for devotion, pilgrimage and jihad. In the second chapter, there are marriage and divorce. In the third chapter, there are exchange, sleeping partnership, preemption, article found and shares in estate. In the fourth part, there are blood money, theft and contract.