Yazılı basında yer alan dış haberlerle doksanlı yıllarda Kıbrıs meselesine yaklaşım
The Approachment to the Cyprus problem in 1990's with foreign news at written press
- Tez No: 71717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ HİKMET TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Journalism, History, International Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT 19. yüzyıl başlarından itibaren Batı ülkelerindeki ekonomik ve sosyal gelişmeler, halkın haber alma ilgisini arttırmış; geniş enformasyon şebekelerinin (haber ajanslarının) kurulması gereği doğmuştur. Günümüzde, uluslararası haberleşme beş büyük haber ajansının denetimindedir. Ulusal ajansların çoğunluğu bu ajanslarla anlaşma yapıyor, onların haberlerini ya yıllık bir bedel karşılığında veya takas sistemi ile alıp kullanıyorlar. Yurt dışında muhabir bulundurmanın, özel bürolar açmanın pahalıya mal olması yüzünden Türkiye'de yazılı basın, dış habercilik alanında uzun süre bu ajanslara bağımlı olmaktan kurtulamamıştır. 1960'lı yıllardan sonra, çağdaş habercilik alanındaki teknolojiye ayak uydurulmaya çalışılınca bu bağımlılık azalmaya başlamıştır. I960' lı yıllardan beri Kıbrıs davası, dış haberler arasında birincil öneme sahip olmuştur. Türkiye'nin, Yunanistan'ın, İngiltere'nin, ABD'nin ve SB' nin çıkarlarının odak noktası olan Kıbrıs, ilk defa 1954 yılında Yunanistan tarafından“Kıbrıs”adası halkına self- determinasyon prensibinin uygulanması gerekçesiyle şikayet konusu haline getirilmiştir. Türkiye, bu prensibin uygulanmasına karşı çıkarak, statükonun devamını istemiştir.Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi' nin gerçekte asıl amacı, Kıbrıs'ı bütünüyle Yunanistan'a ilhak etmektir. Türkiye KKTC nin savunduğu temel prensip; iki kesimli, iki toplumlu, ayrı devlet esasına dayanan federatif yapıdır. 2000' li yıllara girerken, Kıbrıs'ın Türkiye'den önce AB' ye üyeliğine yönelik haklı tepkilerimizi de ancak yazılı basın aracılığıyla dünya kamuoyuna iletebiliriz.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (The English Summary) The economic and social developments in west countries increased the interest of people from the beginning of the nineteenth century; big enformation networks were founded by reason of being necessity. The international communication is controlled by five big news agencies. Majority of the national agencies are making an agreement with this agencies and using the news of agencies either at a yearly price amount or with the exchange way. The written press in Turkey wasn't saved from the dependence of this agencies at the foreign communication area for a long time, because of expensiveness of the international communication with foreign policy correspondents or the help of special press offices. The written press struggled for harmony to the technology at contemporary communication area after the I960' s ; this dependence began to decrease. Since the I960' s, Cyprus problem has been more important between the f roeign news. At the first time in 1954 Cyprus, which country is focus point of interests of Turkey, Greece, England, USA and Russia, was been the complaint subject by Greece by reason of being apply for self-determination principle to the Cyprus people. Turkey refused this principle and wanted the continuation of status guo.Greece and South Cyprus Greek Administration want the annexation of Cyprus to Greece completely. Turkey and North Cyprus of Turkish Republic are accepting the associational system, with two regions, two communities, which is realing on the * separate state' principle. At the beginning of 2000' s, we communicate our right reactions to the world people concerning the member of Cyprus to the Europe Union before Turkey.