MODIFIED FORWARD BACKWARD SWEEP POWER FLOW SOLUTION FOR NAVAL PLATFORMS WITH MULTIPLE GENERATORS
Çoklu jeneratörlü deniz platformları için modifiye edilmiş ileri geri tarama yöntemli güç akışı çözümü
  1. Tez No: 717218
  2. Yazar: AHMET TALAT ÖZMÜSLÜMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yük akışı analizi, güç sisteminin çalışması için en önemli araçlardan biridir. Operatöre hat akışları ve kayıpları açısından durum farkındalığı sağlar ve tüketicilerin belirli bir talep oluşturma koşulu için bara voltajlarını ortaya çıkarır. Ancak, deniz platformlarının elektriksel sistem yapısından dolayı yük akışı çalışmasının yapılmasında bazı zorluklar bulunmaktadır. Bu tezde, gemi üstü sistemlerin güç akışı çözümü için yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir. Önerilen yöntem, iyi bilinen ileri geri tarama yöntemli güç akışı çözümünün değiştirilmiş bir versiyonudur, öyle ki önerilen yöntem çoklu jeneratörleri çözebilir. Bu yöntem, dağıtık üretim, yüksek R/X oranları ve kısa hatlara sahip gemi sistemleri için etkin bir şekilde kullanılabilir. Önerilen yöntem daha az sayıda yineleme gerektirir ve herhangi bir karmaşık işlem hesaplaması gerektirmez. Önerilen yöntem gemi ağlarına uygulanmış ve önerilen algoritmanın etkinliğini ve yakınsama performansını göstermek için sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important tools for a power system operation is a load flow analysis. It reveals the bus voltages for a given demand–generation condition of a power system, which provides the operator situational awareness in terms of the line flows and losses. However, load flow analysis in naval platforms has some challenges because of the special electrical system structure, such as multiple distributed generation acting as PV buses, high R/X ratios and short lines. In this thesis, a novel approach for a power flow solution of shipboard systems is developed. The proposed method is a modified version of the well-known forward-backward sweep power flow solution, such that the proposed method can handle generation buses. This method can be effectively used for the shipboard systems. The proposed method requires a smaller number of iterations, and does not require any computationally complex operation. The proposed method is applied to shipboard networks, and the results are given to show the effectiveness and convergence performance of the proposed algorithm.