Re/claiming Identity in Chinua Achebe's No Longer at Ease and Arrow of God
Chinua Achebe'nin Artık Huzur Yok ve Tanrı'nın Oku eserlerinde kimliği geri kazanma
  1. Tez No: 717219
  2. Yazar: NAGİHAN BAŞKALE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE ÖZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bugün Afrika kıtası dünyada en çok bağımsız ülkeye sahip olmasıyla ün kazanmıştır ancak bu başarı Afrika'nın uzun süren koloni tarihinin ve bağımsızlığına kadar Avrupalı milletler tarafından istila edilmesinin acı meyvesidir. Uzun yıllar süren politik, ekonomik ve sosyo-kültürel sömürü, baskı ve esaretin ardından, Afrikalılar politik bir kargaşa ortamı, kültürel ikilem ve kimlik oluşturmada yaşadıkları krizlerle baş başa kaldılar. Oldukça küreselleşen dünyada kültürel, etnik ve ulusal çeşitliliğin artması nedeniyle kültürel çalışmaların ortaya çıkmasıyla kimlik sorunu özellikle sömürge sonrası edebiyat çalışmalarında önem kazanmaktadır. Sömürgeciler tarafından yıllarca yanlış temsil edildikten sonra, gerçek Afrika kimliğini ve anlamını temsil etme görevi Üçüncü Dünya yazarlarının eline geçer. Chinua Achebe eserlerinde Afrika kültürünün ve kimliğinin sömürülen tarafından gerçek bir kaydını tutan ve eserlerinin İngilizce yazılmış ilk çalışmalardan bazıları olarak tanınan Afrika kültürünün en önemli yazarlarından birisidir. Achebe No Longer at Ease ve Arrow of God romanlarında, Nijerya'nın kolonileşmesinden önce gelenek ve görenekleriyle Igbo halkını başarıyla tasvir eder ve onların sömürgeyle karşılaşmasının kişiliklerini nasıl etkilediğini anlatır. Bu çalışmanın temel amacı, Achebe'nin seçilen romanlarında temsil edildiği gibi Afrika kimliğini ve Afrikalı iki kültür arasında sıkışıp kalan kimliklerini oluşturmada seçtikleri yöntemleri analiz etmektir. Bu çalışma ayrıca, No Longer at Ease ve Arrow of God romanlarını analiz ederken, Frantz Fanon, Edward Said, Gayatri Spivak, Homi Bhabha ve Stuart Hall gibi şeçkin sömürge sonrası kültür teorisyeninin tartışmalarından da yararlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The continent of Africa now has gained a reputation for having the most independent countries in the world yet this particular success is the bitter fruit of its long history of colonisation by the European nations until its independence. After facing a long time of political, economic, and socio-cultural exploitation, oppression and enslavement, Africans have left with a state of political chaos, cultural dilemma and crisis in identity construction. With the emergence of cultural studies due to the increase in cultural, ethnic and national diversity in the highly globalized world, the question of identity gains prominence especially in postcolonial literary studies. After years of misrepresentation by the colonizers, the task of representing the origins of African identity and its meaning falls into the hands of Third World writers. Chinua Achebe is one of the prominent writers of African culture whose novels are recognized as some of the earliest works in English representing a genuine account of African culture and identity from the margin. In his No Longer at Ease and Arrow of God, Achebe successfully depicts the Igbo society with its customs and traditions before the colonization of Nigeria and how colonial encounter affect their identity. The primary aim of this study is to analyse African identity as it is represented in Achebe's selected novels and the ways how Africans choose to construct their identity that is clashed between the two very opposing cultures. The study will refer to the discussions of selected postcolonial theorists Frantz Fanon, Edward Said, Gayatri Spivak, Homi Bhabha and Stuart Hall while analysing the novels No Longer at Ease and Arrow of God.