Yüzücülerde egzersiz bağımlılığının psikolojik dayanıklılık üzerine etkisi
The effect of exercise dependence of swimmers on psychological toughness
- Tez No: 717222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Düzenli olarak yapılan spor ve antrenmanlar spor kültürüne katkı sağlamakla birlikte zaman içerisinde hayatın vazgeçilmez bir unsuru olabilir. Bu spor dalları içinde yer alan yüzme de tesis sayısı ve ulaşılabilirlik içine ilk sıralarda yer almaktadır. Bu çalışmada yüzücülerin egzersiz bağımlılığının psikolojik dayanıklılık üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki sporcular, örneklemini ise rastgele örneklem yöntemi ile seçilen toplamda 305 (171 Erkek, 134 kadın) sporcu oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak, Işık (2016) tarafından geliştirilen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ) ile Demir ve ark. (2018) tarafından geliştirilen egzersiz bağımlılığı ölçeği kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımı için basıklık çarpıklık değerlerine bakılmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Verilerin analizinde Independent Samples t test ve Tek yönlü (One way) Anova testi ve aralarındaki ilişki için ilgileşim analizi kullanılmıştır. Gruplar arası fark için Post Hoc LSD testi yapılmıştır. Bulgular: Medeni durum, antrenörlük belgesine sahip olma, haftalık antrenman sıklığı, eğitim durumu, yaş ve yüzme sporu yapma yılı değişkenlerine istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar bulunmuştur. Egzersiz bağımlılığı ile psikolojik dayanıklılık arasında orta düzeyde ve pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Sonuçlar: Egzersiz bağımlılığı ve psikolojik dayanıklılığın yüzme sporu için belirleyici bir unsur olduğu söylenebilir. Normal hayatın bir sekteye uğramaması ve yaşam alışkanlıklarının olumsuz etkilenmemesi için uzmanla eşliğinde antrenmanlar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Regular sports and training can contribute to sports culture and become an indispensable element of life over time. Swimming, which is among these sports branches, is also in the first place in terms of number of facilities and accessibility. In this study, it was aimed to examine the effect of exercise dependence of swimmers on psychological toughness. The population of the study consisted of athletes in Turkey, and the sample consisted of 305 athletes (171 men, 134 women) selected by random sampling method. As data collection tools, Psychological Toughness Scale (PBL) developed by Işık (2016) and Demir et al. (2018) Exercise Dependence scale was used. For the normality distribution of the data, the kurtosis skewness values were checked and it was determined that the data showed a normal distribution. In the analysis of the data, Independent Samples t-test and One-way Anova test and correlation analysis were used for the relationship between them. Post Hoc LSD test was performed for the difference between the groups. Findings: Statistically significant results were found for the variables of marital status, having a coaching certificate, weekly training frequency, educational status, age and swimming sport. A moderate and positive relationship was found between exercise dependence and psychological toughness. Results: It can be said that exercise dependence and psychological toughness are decisive factors for swimming. In order not to interrupt the normal life and not to affect the living habits negatively, it is recommended to do training with a specialist.