14-16 yaş erkek ve kadın yüzücülerde uygulanan kalistenik egzersizlerin fiziksel ve fizyolojik etkileri
Physical and physiological effects of calistenic exercises on 14-16 years old male and female swimmers
  1. Tez No: 863549
  2. Yazar: MACİT BEYTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL KILINÇ BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada 14-16 yaş grubu kadın ve erkek yüzücülerde uygulanan Kalistenik Egzersizlerin Fiziksel ve Fizyolojik etkileri araştırıldı. Bu araştırma düzenli olarak haftada 8 saat toplamda 8 haftalık bir zaman dilimini kapsamaktadır. 3 grup oluşturularak bu çalışmaya başlandı. Birinci grupta 12 yüzücü çocuk Kalistenik egzersiz ve yüzme antrenmanı, ikinci grupta 12 yüzücü çocuk yüzme antrenmanı ve üçüncü grupta 12 yüzücü olmayan çocuk yaptı. Birinci grup aynı zamanda lisanslı olarak yüzen ve Kalistenik çalışan, ikinci grup sadece lisanlı olarak yüzen, üçüncü grup ise yüzmeyi bırakan sedanter bireylerden oluşmaktadır. Çalışmanın başlangıç ve sonucunda; boy, vücut ağırlığı, BKİ, İstirahat Kalp Atım Sayısı ve Kan Basıncının, Dikey Sıçrama, Aerobik Gücün, Pençe Kuvvetinin, Esneklik, Mekik ve Şınav ölçümleri alındı. Elde edilen verilerin analizinde, SPSS 20 paket programında gerçekleştirildi. Tanımlayıcı istatistiklerde Wilcoxon ve Kruskal Wallis H testi kullanıldı, çoklu karşılaştırma testi olarak Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanıldı. Gruplar arasında ön test boy, kilo, BKİ, kas, sol pençe kuvveti bakımından anlamlı farklılık görülmedi (p>0,05). Gruplar arasında ön test esneklik, Cooper testi, sağ pençe kuvveti, dikey sıçrama, 50 freestyle, mekik ve şınav ortalamaları bakımından anlamlı farklılık görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study investigated the physical and physiological effects of Calisthenic Exercises applied to male and female swimmers aged 14-16. This research covers a period of 8 weeks in total, 8 hours a week on a regular basis. This study was started by creating 3 groups. In the first group, 12 child swimmers did Calisthenic exercise and swimming training, in the second group, 12 child swimmers did swimming training, and in the third group, 12 children who were not swimmers did swimming training. The first group consists of sedentary individuals who also swim under license and practice calisthenics, the second group swims only under license, and the third group consists of sedentary individuals who have stopped swimming. The beginning and conclusion of the study; Height, body weight, BMI, Resting Heart Rate and Blood Pressure, Vertical Jump, Aerobic Power, Claw Strength, Flexibility, Sit-Ups and Push-Ups were measured. In the analysis of the data obtained, descriptive statistics Wilcoxon test, SPSS 20 package program, Kruskal Wallis H test, and Mann Whitney U test with Bonferroni correction were used as multiple comparison tests. There was no significant difference between the groups in terms of pre-test height, weight, BMI, muscle, and left paw strength (p>0.05). There was a significant difference between the groups in terms of pre-test flexibility, Cooper test, right paw strength, vertical jump, 50 freestyle, sit-up and push-up averages (p0.05).