03248 numaralı Temettuat Defterine göre Boyabat kazasının kasaba köylerinin sosyo-ekonomik yapısı (1844-1845) (H.1260-1261)
According to 03248 number of Department Book Boyabat accident socio-economic structure of town and cotteries
- Tez No: 717224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ÖZKAYA SOFU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Osmanlı Devleti, Tanzimat'ın ilanı ile birlikte yeniden yapılanma dönemine girmiştir. Bununla birlikte büyük değişimler yaşanmıştır. Özellikle idari ve mali alanlarda başlayan reformları, siyasi, sosyal ve kültürel gelişmeler takip etmiştir. Osmanlı Devleti'nde gelir kaynaklarının temelini vergiler oluşturmaktadır. Bu nedenle devlet, kuruluşundan itibaren vergi kaynaklarının belirlenmesi konusunda önceki Türk devletlerinde uygulanan vergi sistemini esas alarak sayım yöntemi benimsemiştir. Osmanlı vergi sistemi Tanzimat Dönemi öncesi ve sonrası olmak üzere farklılıklar göstermektedir. Osmanlı Devleti, 19. yüzyılda Tanzimat'la birlikte birçok alanda yenilikler yapmıştır. Bunlardan biri de mali alanda yapılan düzenlemelerdir. Bu dönemde devletin gelir kaynakları kayıt altına alınmıştır. Temettuat adı verilen bu defterlerde kaza, köy, mahalle, o dönemde yaşayan kişiler, vergi mükellefleri, isimleri, ödedikleri vergi miktarı, meslekleri, hane halkları, sahip olduğu mülkler, baktıkları hayvan sayısına kadar birçok konu hakkında bilgi yer almaktadır. Temetuat defterleri o döneme ışık tutan, dönemin sosyo - ekonomik yapısı hakkında bizleri bilgilendiren önemli bir bilgi kaynağıdır. Günümüzde temettuat defterleri Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Başkanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunmaktadır. Bu çalışmada 1844-45 (H.1260-1261) tarihleri arasında yapılan“03248 Numaralı Boyabat Kazasının Kasaba ve Köylerinin Temettuat Defteri”ana kaynak olarak kullanılmıştır. Tezimizin giriş bölümünde Boyabat ilçesi hakkında geçmişten günümüze aldığı yol ve Boyabat tarihine ışık tutan eserler araştırılmıştır. Birinci bölümde, temettuatın anlamı, genel özellikleri, muhtevası ve sosyal ve iktisadi tarih açısından önemine değinilmiştir. İkinci bölümde, Osmanlı vergi sistemi araştırılarak maliyenin geçmişten günümüze aldığı yol, vergi çeşitleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Boyabat kazasının idari, sosyal ve ekonomik durumu araştırılarak bilgilendirilmeye çalışılmıştır. Son olarak da 03248 numaralı temettuat defterinin günümüz Türkçesine çevrilip temettuattaki bilgilerden ve çeşitli kaynaklardan yararlanılarak Boyabat'ın köylerinin sosyo ekonomik yapısı hakkında çeşitli bilgiler ortaya çıkarılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Osmanlı Devleti'nde Vergi Sistemi, Temettu Vergisi, Temettuat Defteri, Boyabat Kazası, Boyabat'ın Sosyo-Ekonomik Yapısı,
Özet (Çeviri)
The Ottoman State entered a reconstruction period with the declaration of the Tanzimat. However, great changes have occurred. Political, social and cultural developments followed the reforms, especially in the administrative and financial areas. Taxes constitute the basis of income sources in the Ottoman Empire. For this reason, the state has adopted a counting method based on the tax system applied in previous Turkish states in determining tax resources since its establishment. The Ottoman tax system differs before and after the Tanzimat Period. The Ottoman State made innovations in many areas with the Tanzimat in the 19th century. One of them is the regulations made in the financial field. In this period, the income sources of the state were recorded. In these books, called Temettuat, there is information about the district, village, neighborhood, people living at that time, taxpayers, their names, the amount of tax they paid, their professions, households, the properties they own, and the number of animals they keep. Temetuat notebooks are an important source of information that sheds light on that period and informs us about the socio-economic structure of the period. Today, the temettuat books are in the Presidency Ottoman Archives of the General Directorate of State Archives. In this study,“Temettuat Register of Towns and Villages of Boyabat District No. 03248”made between 1844-45 (H.1260-1261) was used as the main source. In the introduction part of our thesis, the path taken from the past to the present and the works that will shed light on the history of Boyabat have been researched. In the first chapter, the meaning, general characteristics, content and importance of dividend in terms of social and economic history are mentioned. In the second part, the Ottoman tax system is researched and the way the finance has taken from the past to the present and the tax types are discussed. In the third part, the administrative, social and economic situation of Boyabat accident was investigated and informed. Finally, the temettuat book numbered 03248 was translated into today's Turkish and various information about the socio-economic structure of the villages of Boyabat was revealed by using the information in the temettuat and various sources. KEYWORDS: Tax System İn The Ottoman State, Temmettu Tax, Temettuat Ledger, Boyabat Accident, Socio-Economic Structure Of Boyabat.