Serebral lateralizasyonun hokeycilerde şut isabet performansına etkisi
Influence of cerebral lateralization on shooting accuracy performance of field hockey players
  1. Tez No: 717225
  2. Yazar: MUSTAFA ÇİLKIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı serebral lateralizasyonun hokeyde drag-flick ve şut performansına etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla 35 elit hokeyci denek olarak çalışmaya katılmıştır. Denekler lateralizasyon testi uygulandıktan sonra sağ el, sol el ve her iki el olmak üzere üç gruba ayrılmış ve ardından deneklere şut ve drag flick testleri uygulanarak gruplar arasında lateralizasyonun hokey becerisine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Normallik ve homojenlik sınamasının ardından ikili gruplar için bağımsız gruplarda t testi, çoklu gruplar için tek yönlü varyans analizi ve LSD düzeltmesi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde ailede solak birey olma durumu ve spor yaşı değişkenlerinin şut performansı, drag flick performansı, lateralizasyon katsayısı ve kalenin sağ/sol/orta bölgelerine atılan top sayıları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of cerebral lateralization on drag-flick and shot performance in hockey. For this purpose, 35 elite hockey players participated in the study as subjects. After the lateralization test was applied, the subjects were divided into three groups as dominant right hand, dominant left hand and using both hands, and then shot and drag flick tests were applied to the subjects to determine the effect of lateralization on hockey skills between the groups. The obtained data were analyzed in SPSS 22.0 program. After testing for normality and homogeneity, independent samples t-test for two groups, one-way analysis of variance and LSD correction were performed for multiple groups. When the results were examined, it was seen that the variables of being a left-handed person in the family and sports age did not have a significant effect on the shooting performance, drag flick performance, lateralization coefficient and the number of balls thrown to the right/left/middle parts of the goal (p>0.05).