Radyo Haftası dergisinin 12 sayısının içerik analizi
Content analysis of 12 issues of Radyo Haftası magazine
- Tez No: 717234
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kitle iletişim araçlarından olan radyo programları işitsel bir yayın aracı olduğu için radyoda gerçekleştirilen programlar yazılı basın aracı olan dergi ile görsel bir zeminde okuyucularıyla buluşturmuştur. 1950 yılında yayın hayatına başlayan Radyo Haftası Dergisi radyoda programların nasıl gerçekleştirildiğini, dönemin ünlü sanatçılarının yaşantılarını, nasıl göründüklerini fotoğraflarla ve dönemin haberlerini, halkın ihtiyacını karşılayacak ürünlerin reklamlarını sayfalarına taşımıştır. Radyo Haftası Dergisi 1950 yılında yayına hayatına başlayarak 1954 yılına kadar devam etmiştir. Dönemin radyo yayıncılığı hakkında bilgiler veren arşiv niteliği taşıyan“Radyo Haftası”dergisinden hareketle, radyo ile ilişkisini ortaya çıkarmak amacı saptandıktan sonra örneklem, kategoriler, çözümleme birimi ve sayım sisteminin belirlenmesinin ardından kodlama aşamaları uygulanmıştır. Dergide haber içerikleri nitelikleri, türleri, öğeleri; magazin başlıklarının kaynakları, konusu, yapıldıkları alanları; dergide yer alan reklamların türleri, kategorileri, hangi demografik yapıya seslendikleri ve fotoğraflar kategori olarak incelenmiştir. Radyo Haftası Dergisi magazin haberlerine, haberlere yer vermiş ve bu içeriklerde fotoğraflar kullanmıştır. Dergi yayınlarını gerçekleştirirken şirket, kurumların reklamına yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
Since radio programs were auditory broadcasting tools, thus the magazines, one of the written media tools, filled the gap and enabled the radio programs to meet the readers visually. The Radyo Haftası Magazine, which started its broadcasting life in 1950, showed the public how the radio programs were produced, the lives of the famous artists of that period, their photographs, daily news, and the product advertisements people would show an interest.. The Radyo Haftası Magazine started its broadcasting life in 1950 and continued until 1954. In order to reveal the relationship of the“Radyo Haftası”magazine -which is an archive providing information about the radio broadcasting of the period- with the radio phenomenon, this study applied coding stages after determining the sample, categories, analysis unit, and counting system. In the magazine, the study categorically examined the content qualities, types, and items of the news, the sources, subjects and fields of news titles, advertisement types and categories, the demographic structure they addressed, and the photographs. Along with magazine stories, the Radyo Haftası Magazine included social news, and used photographs in these contents. The magazine also published various companies' and institutions' advertisements.