Ebeveynlerde psikolojik esneklik ve ilişkili faktörler: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı çocukların ebeveynleri ilegenel populasyon karşılaştırması
Psychological flexibility and related factors inparents: Comparison of the parents of the pediatricpatients diagnosed with attention deficit hyperactivitydisorder with general population
- Tez No: 717246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜMEYSA YENİ ELBAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRAH KARADERE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
AMAÇ: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), erken çocukluk döneminde başlayıp ilerleyen yıllarda da etkisi devam eden, dikkat eksikliği ve hiperaktivite/dürtüsellik davranışları ile kendini gösteren, işlevselliği birçok yönden etkileyen nörogelişimsel bir bozukluktur. DEHB tanılı çocukların ebeveynleri, tipik gelişim gösteren çocukların ebeveynlerine göre daha fazla bakım yükü altındadır. Ebeveynler, çocuğun öngörülemeyen semptomlarıyla başa çıkmak için mücadele ederken öfke, hayal kırıklığı, çaresizlik, depresif belirtiler ve bozulmuş sosyal/mesleki işlevsellik yaşarlar. Son yıllarda Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT) bakış açısıyla ebeveynlerde psikolojik esnekliğin önemine dikkat çeken çalışmalar artmaktadır. Psikolojik esnekliği yüksek ebeveynler ruhsal açıdan daha sağlıklı olmakla beraber daha olumlu çocuk yetiştirme uygulamalarına yatkındır. Çalışmamızın amacı DEHB tanılı çocukların ebeveynlerinde psikolojik esneklik ile birlikte ebeveyn stresi, yaşam doyumu gibi faktörleri incelemektir. YÖNTEM: Bu çalışmaya, çocuk ve ergen psikiyatri polikliniğine başvuran, DEHB tanısı alan çocuk ve ergenlerin 84 gönüllü ebeveyni ve kontrol grubu olarak tipik gelişim gösteren çocuğu olan 84 gönüllü ebeveyn dahil edilmiştir. Tüm gruplara Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyodemografik Veri Formu, Kabul ve Eylem Formu-II (KEF-II), Ebeveyn Stres İndeksi-Kısa Formu (ESİKF),Yaşam Doyum Ölçeği (YDÖ) anket çalışması olarak uygulanmıştır. Vaka grubuna bu anketlere ek olarak Conners Ana-baba Dereceleme ÖlçeğiYenilenmiş Kısa Formu (CADÖ-YK) anket çalışması olarak uygulanmıştır. DEHB tanılı olguların ebeveynleri ile kontrol grubu ebeveynleri psikolojik esneklik, ebeveyn stresi ve yaşam doyumu açısından karşılaştırılmış, aynı zamanda DEHB grubu ebeveynlerde psikolojik esneklik ve diğer parametrelerin birbiri ile ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca regresyon analizi ile psikolojik esnekliği yordayacağı düşünülen bazı faktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder that starts in early childhood and continues in later years, manifests itself with attention deficit and hyperactivity/impulsivity behaviors, and affects functionality in many ways. Parents of children with ADHD are under a greater burden of care than parents of children with typical development. As parents struggle to cope with the child's unpredictable symptoms, they experience anger, frustration, helplessness, depressive symptoms, and impaired social/occupational functioning. In recent years, there has been an increase in studies that draw attention to the importance of psychological flexibility in parents, from the perspective of Acceptance and Commitment Therapy (ACT). Parents with high psychological flexibility are more psychologically healthy and inclined to more positive child-rearing practices. The aim of our study is to examine psychological flexibility along with parental stress and life satisfaction in parents of children with ADHD. METHODS: Study group was comprised of 84 volunteer parents of children and adolescents diagnosed with ADHD who applied to the child and adolescent psychiatry outpatient clinic. As the control group 84 volunteer parents of children with typical development were included. Informed Consent Form, Sociodemographic Data Form, Acceptance and Action Questionnaire-II (AAQ-II), Parental Stress Index-Short Form (PSI-SF), Satisfaction with Life Scale (SWLS) were applied to all groups as a questionnaire. In addition, Conners Parent Rating Scale-Revised Short Form (CPRS-RS) was applied to study group as a questionnaire. Parents of ADHD patients and control group parents were compared in terms of psychological flexibility, parental stress, and life satisfaction. Additionally, the relationship between psychological flexibility and other parameters in ADHD parents group was examined. By regression analysis, some factors that are thought Abstract viii to predict psychological flexibility were examined as well.