Modelling of interaction of shock waves with analytical methods
Şok düzlemlerinin etkileşimlerinin analitik yöntemlerle modellenmesi
  1. Tez No: 717249
  2. Yazar: MESUT KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sesüstü hızlarda seyreden hava araçlarının hava alıklarından giren havanın yanma odasına istenen özelliklerde ulaşabilmesi hava alıklarının özel geometrik yapılara sahip olmasıyla sağlanır. Bu geometrik yapıların tasarımında kullanılan iki boyutlu ses üstü akış çözücüler, hava alıklarının duvarlarının asimetrik veya akışın üç boyutlu özellikte olduğu koşullarda doğruluktan uzaklaşmaktadır. Bu sorunun giderilmesi, şok düzlemlerinin birbirleriyle olan etkileşimlerinin analitik yöntemlerle çözümlenmesi yoluyla sağlanabilir. Bu çalışmada, problemin analitik yöntemlerle çözümü için gaz dinamiği ilkelerinden yola çıkılarak bir çözüm modeli oluşturulacak ve oluşturulan çözüm modelinin doğrulaması mevcut deneysel veriyle ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği araçlarıyla yapılacaktır. Bu sayede; çözümleme süresi kısaltılacak ve prototipleme-test maliyetleri azaltılacaktır.
Özet (Çeviri)
In supersonic air vehicles, specially shaped air ducts are used to supply the air with required properties to the combustion chambers. Two-dimensional supersonic flow solvers used to design such geometrical shapes have become less accurate as the geometrical shape of the air duct becomes asymmetric or flow becomes three-dimensional. This problem can be overcome by solving the interaction between shock planes using analytical methods. In this study, an analytical solution model based on principles of gas dynamics is to be conducted and validation of this solution model is to be done via existing experimental data and computational fluid dynamics tools. Solution time is to be reduced and prototyping-testing expenses are to be decreased with the solution of the problem using analytical methods.