Gebelikte D vitamini kullanımının bebeklerin kordon kanında vitamin D düzeyine etkisi
The effect of vitamin D use during pregnancy on vitamin D levels in infants cord blood
- Tez No: 717253
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEMİR, UZMAN İSMAİL HASKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmanın amacı, kadınların gebeliklerinde D vitamini kullanımının bebeklerin kordon kanında vitamin D düzeyine etkisinin belirlenmesidir.Olgu-kontrol tipte olan bu araştırma 15 Ağustos 2020- 15 Ocak 2021 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (KEAH) gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini belirtilen tarihlerde KEAH'ne doğum yapmak için başvuran tüm gebeler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini olgu grubunda 12. gebelik haftasından itibaren D vitamini desteği alan, duyma ve konuşma problemi olmayan, Türkçe anlayan ve konuşabilen 40 gebe, kontrol grubunu ise gebeliği boyunca vitamin D takviyesi almayan, gebeliği boyunca içeriğinde D vitamini takviyesi bulunan multivitamin kullanmayan 40 gebe oluşturmaktadır. Araştırma verileri, veri toplama formu ve kan numunelerinin toplanması olarak iki aşamada gerçekleşmiştir. Verilerin analizinde normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım göstermeyen nicel verilerde bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında Mann-Whitney U ve Student t testi kullanılmıştır. Nitel verilerin karşılaştırılmasında ise Chi-square testi, Fisher Exact testi ve Fisher-Freeman-Halton Exact testi kullanılmıştır.Daha önce D vitamini eksikliği tanısı alan 26 gebenin %69,2'sini D vitamini desteği alan, %30,8'ini ise D vitamini desteği almayan gebeler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of vitamin D use during pregnancies of women on the level of vitamin D in the cord blood of babies. This case-control type study was conducted at Karabuk University Training and Research Hospital (KEAH) between 15 August 2020 and 15 January 2021. The universe of the study consisted of all pregnant women who applied to KEAH to give birth on the specified dates. The sample of the study consisted of 40 pregnant women who received vitamin D supplement since the 12th gestational week, had no hearing and speaking problems, could understand and speak Turkish, and the control group consisted of 40 pregnant women who did not take vitamin D supplements during their pregnancy and did not use multivitamins containing vitamin D supplements throughout their pregnancy. The research data was carried out in two stages as the data collection form and the collection of blood samples. In the analysis of the data, compliance with the normal distribution was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test. Mann-Whitney U and Student's t tests were used to compare two independent groups in quantitative data that did not show normal distribution. In comparison of qualitative data, Chi-square test, Fisher Exact test and Fisher-Freeman-Halton Exact test were used. pregnant women who do not take vitamin supplements.