COVID-19 pandemisi sürecindeki ebeveynlerin yaşam doyum ve kaygı düzeyleri ile çocuklarının kaygı seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation the relationship between the life satisfaction and anxiety levels of parents and anxiety level of their children through COVID-19 pandemic process
- Tez No: 717259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YEŞİM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Covid-19 pandemi sürecinde evden ya da işyerinden çalışan ebeveynlerin yaşam doyum ve kaygı düzeyleri arasındaki farkın incelenmesi ve bu iki değişkenin okul öncesi (3-6 yaş aralığında) çocuklarının kaygı düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya katılan kişilerin yaşı, eğitimi, mesleği, ekonomik yeterliliği, çocuk sayısı ve evden/işyerinden çalışma durumu gibi kişisel veriler araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formu kullanılarak tespit edilmiştir. Ebeveynlerin yaşam doyum düzeylerinin belirlenmesi amacıyla 'Yaşam Doyum Ölçeği', kaygı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla 'Beck Anksiyete Ölçeği' ve çocuklarının kaygı düzeylerinin belirlenmesi için de 'Okul Öncesi Kaygı Ölçeği' kullanılmıştır. Bu ölçekler 01/02/2021-15/03/2021 tarihleri arasında İzmir İl Müdürlüğü'ne bağlı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların ailelerine elden, elden ulaştırılması mümkün olmayan ve farklı şehirlerde yaşayan ebeveynlere ise çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Çalışmaya toplam 200 kişi katılmıştır (50 evden çalışan kadın- 50 işyerinden çalışan kadın-50 evden çalışan erkek-50 işyerinden çalışan erkek). Veriler İzmir İl Müdürlüğü'ne bağlı okullardan elden, farklı şehirlerde yaşayan insanlar içinse 'Google Anket' yardımıyla toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS (Statistical Package fort he Social Sciences) 23 programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan çalışmanın sonuçları incelendiğinde, ebeveynlerin kaygı düzeyleri ile okul öncesi çocuklarının kaygı düzeyleri arasında yüksek derecede pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p < .05; r: .55). Ebeveynlerin yaşam doyum düzeyleri ile okul öncesi çocuklarının kaygı düzeyleri arasında düşük düzeyde negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (p < .05; r = -.26). Araştırmanın diğer hipotezlerinden olan Covid-19 nedeni ile çalışma koşulları değişerek evden çalışan ebeveynlerin yaşam doyum düzeyleri ile çalışma koşulları değişmeyerek işyerinden çalışan ebeveynlerin yaşam doyum düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (t(198) = .82, p > .05). Benzer biçimde Covid-19 nedeni ile çalışma koşulları değişerek evden çalışan ebeveynlerin kaygı düzeyleri ile çalışma koşulları değişmeyerek işyerinden çalışan ebeveynlerin kaygı düzeyleri arasında istatiksel anlamda bir ilişki saptanmamıştır (t(198)= .03, p > .05). Çalışma sonucu göz önüne alındığında, ebeveynlerin kaygı ve yaşam doyum düzeylerinin çocuklarının kaygı düzeyleri üzerinde etkisi olduğu görülmektedir. Ancak evden/işyerinden çalışma durumunun kaygı ve yaşam doyum üzerine anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır. Bu nedenle bu konu ile ilgili farklı popülasyonlarda ve ülkelerde çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the difference between life satisfaction and anxiety levels of parents working at home or at work during the Covid-19 pandemic process and to examine the relationship between these two variables and the anxiety level of preschool children (aged 3-6). Personal data such as age, education, occupation, economic competence, number of children and working status from home or workplace of the participants were determined using the sociodemographic information form prepared by the researcher. The“Life Satisfaction Scale”was used to determine the life satisfaction levels of the parents, the“Beck Anxiety Scale”to determine the anxiety levels, and the“Preschool Anxiety Scale”to determine the anxiety levels of their children. These scales were brought to the families of children attending pre-school education institutions affiliated to İzmir Provincial Directorate between 01/02 / 2021-15 / 03/2021, but were applied online to parents living in different cities. A total of 200 people participated in the study (50 female working from home - 50 female working from workplace - 50 male working from home - 50 male working from workplace). The data were collected by hand from the schools affiliated to Izmir Provincial Directorate, and for people living in different cities with the help of“Google Survey”. The analysis of the data was performed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23 program. When the results of the study were examined, a highly positive significant relationship was found between the anxiety levels of the parents and the anxiety levels of preschool children (p .05). Similarly, working conditions changed due to Covid-19 and the anxiety levels of the parents working from home did not change and the anxiety levels of the parents working from the workplace were not found statistically significant (t (198) = .03, p> .05). Considering the result of the study, it is seen that parents' anxiety and life satisfaction levels have an effect on their children's anxiety levels. However, a meaningful result could not be reached on the anxiety and life satisfaction of working from home / workplace. Therefore, it is recommended to conduct studies on this subject in different populations and countries.