Sekizinci sınıf öğrencilerinin sınav kaygısı ile anne tutumu ve annelerinin başarısızlık ve yüksek standartlar şemaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between the test anxiety of 8th grade students and mother attitude and mothers' failure and high standards schemes
- Tez No: 717260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ELAGÖZ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, ortaokul 8.sınıfta öğrenim gören öğrencilerin yaşamış oldukları sınav kaygısı düzeylerine; anne tutumu ve annelerin başarısızlık ve yüksek standartlar şemaları değişkenlerinin ilişkisi incelenmektedir. Araştırma, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul ili Sancaktepe, Beykoz ve Pendik İlçelerinde bulunan devlet ve özel ortaokulda okuyan 205 öğrenci ve anneleri üzerinde yapılmıştır. Bu amaçla, Sınav Kaygısı Ölçeği, Anne-Baba Tutum Ölçeği, Young Şema Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre 8.sınıf öğrencilerinin sınav kaygısı ölçeği toplam skoru ile anne-baba tutumu envanteri toplam skoru arasında pozitif yönde zayıf anlamlı ilişki vardır. Sınav kaygısı ölçeği toplam skoru ile annelerin başarısızlık ve yüksek standartlar şema puanları arasında istatiksel olarak anlamlı zayıf düzeyde ilişki vardır. Sonuçlara göre, 8.sınıf öğrencilerinin sınav kaygısı düzeyleri cinsiyete göre anlamlı bir farklılaşma göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been focusing on correlations between the test anxiety level of the 8th-grade middle school students and their mothers' attitudes to the failures and high standards schemes variables. The research also refers to the 2020-2021 academic year and the 223 students, who were studying as 8th grades at public and private schools in Sancaktepe, Beykoz and Pendik, districts of Istanbul, Turkey, and their mothers. Regarding that, Test Anxiety Inventory, Parental Attitude Scale, Young Scheme Scale and Demographical Information Form are to collect and evaluate the data. According to results, there is a positive weak correlation between the total scores achieved by the 8th grade students with respect to the test anxiety inventory and parental attitude scale. There is also a statistically weak correlation between test anxiety scale total score achieved by the students and the mothers' failures and high standards schemes total score. In addition to that, there is no significant differentiation at the 8th grades anxiety level considering their genders.