Elektronik Belge Yönetim Sisteminin yükseköğretim kurumlarında kullanılabilirliği: Bir araştırma
Usage of Electronic Document Management System in higher education institutions
- Tez No: 717258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırmanın temel amacı, İstanbul ili içerisinde yer alan yükseköğretim kurumları idari personelin EBYS'yi kullanabilme değerlerinin demografik özelliklerine göre değerlendirilmesidir. Araştırmada çevrim içi anket kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde kullanılmış olan anketin, katılımcıların demografik özelliklerini (cinsiyet, yaş, deneyim, eğitim düzeyi, kurum türü) gibi demografik bilgilerini belirlemek üzere 5 adet soru sorulmuştur. Anketin ikinci bölümünde ise İstanbul ili içerisinde yer alan yükseköğretim kurumlarının EBYS'yi kullanan idari çalışanlarının Elektronik Belge Yönetim Sistemi'ni kullanabilirlikleri ölçülmüştür. Araştırmada literatürde ele alınan ve Corbett tarafından geliştirilen Yazılım Kullanılabilirlik Ölçüm Envanteri (SUMI) ölçeği kullanılmıştır. İstanbul ili içerisinde yer alan devlet ve vakıf üniversitelerinin idari personelin EBYS'yi kullanabilirlikleri demografik açıdan karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to evaluate the use of EBYS by the administrative staff of higher education institutions in Istanbul according to their demographic characteristics. The online survey technique was used as the data collection method in the research. In the first part of the questionnaire used in the research, 5 questions were asked in order to determine the demographic characteristics of the participants (gender, age, experience, education level, type of institution). In the second part of the survey, the use of Electronic Document Management System by the administrative staff of higher education institutions in Istanbul using measured. The Software Usability Measurement Inventory (SUMI) scale developed by Corbett, which is discussed in the literature, was used in the research. The use of EBYS by the administrative staff of state and foundation universities in Istanbul was compared in terms of demographics.