Davranışsal iktisat bağlamında web of science veri tabanının bibliyometrik ağ haritalanması ile incelenmesi
Analysis of the web of science database with bibliometric network mapping in the context of behavioral economics
  1. Tez No: 717282
  2. Yazar: GAMZE TAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA ÇELİKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İktisat bilimi açısından rasyonel bir varlık olarak kabul edilen bireyler, kıt kaynaklar ile refah düzeyini en üst seviyeye çıkarmayı amaçlamıştır. Diğer yandan, bireylerin her zaman rasyonel bir varlık olmadığı bilinmektedir. Davranışsal iktisat, bireylerin ekonomik kararlarında irrasyonel davranışlarda bulunacağını öne sürmektedir. Bu doğrultuda, geleneksel iktisat varsayımlarına karşı bireylerin karar aşamalarında irrasyonel davranışlarda bulunarak homo economicus kavramını tartışma konusu haline getirmektedir. Bu çalışmada, 1975-2020 yılları arasında Web of Science veri tabanı üzerinden SCI, SSCI ve AHCI atıf indeksleri içerisinde yer alan,“behavioral economics”kelimesi taratılarak elde edilen 605 eser bibliyometrik olarak incelenmiştir. Sonrasında, sosyal ağ analizinden faydalanılarak kurum, yazar ve ülke iş birlikleri görselleştirilmiştir. Çalışmada ele alınan yayınların değerlendirilmesi yapılırken, alana en fazla katkıyı sağlayan ülkeler, kurumlar ve en fazla atıf alanlar Vosviewer programından faydalanılarak görselleştirilmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre“behavioral economics”konulu çalışmaların 2008 yılından itibaren bir artış yaşadığı görülmüştür. En fazla kullanılan anahtar kelimenin alana ismini veren“davranışsal iktisat”kelimesi olduğu saptanmaktadır. Davranışsal iktisat çeşitli disiplinler arasında bir alan olması sebebiyle, alana yönelik ortak çalışma ağları tespit edilerek, zamana yönelik eğilim incelemesi ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Individuals, considered a rational entity in terms of economics, aim to maximize their level of well-being with scarce resources. On the other hand, it is known that individuals are not always a rational being. Behavioral economics suggests that individuals will engage in irrational behavior in their economic decisions. Accordingly, he makes the concept of homo economicus a topic of discussion by engaging in irrational behavior at the decision stages of individuals against traditional economic assumptions. In this study, 605 works obtained by scanning the word“behavioral economics”, which are included in the SCI, SSCI and AHCI citation indexes through the Web of Science database between 1975-2020, are examined bibliometrically. After that, social network analysis is used to visualize corporate, author and country collaborations. When evaluating the publications covered in the study, the countries, institutions and the most cited areas that contribute to the field are visualized using the Vosviewer program. According to the results obtained in the study, studies on“behavioral economics”have experienced an increase since 2008. It is determined that the most commonly used keyword is the word“behavioral economics”, which gives the field its name. As behavioral economics is a field between various disciplines, joint working networks for the field are identified and time-oriented trend analysis is considered.