Gerçeklik ve ideolojinin dili açısından televizyon haberlerinin göstergebilimsel ve eleştirel söylem analizi
Semiotic and critical discourse analysis of television news in terms of the language of reality and ideology
- Tez No: 717283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
İnsanlık için temel sorulardan biri olan“gerçek nedir?”sorusu, zamanla hayatımızda yer alan her olgunun içine sıkışmıştır. İnsan neredeyse gerçek ve geçek olanın ne olduğu sorusu da oradadır. Halihazırda bir tanımlaması ve yanıtı olmayan gerçeklik kavramı, kitle iletişim araçlarının insanların hayatında oynadığı büyük rol neticesiyle bu kavramla da iç içe geçmiştir. Haberlerin gerçeklikle bağlantısı, televizyonun haber ve gerçek olanla bağı, televizyon haberlerinin gerçekliği olarak bütünleşmiştir. Bu durum haberlerin içeriğini, habercilik anlayışını ve izleyici kitlesinin beklentisini etkilemektedir. Televizyon haberlerindeki gerçeklik olgusunu ve bunu etkileyen sebeplerin başında gelen ideolojinin katkısını incelemek amacıyla hazırlanan bu çalışmanın, televizyon haberciliğinin tarihi boyunca yer alan her içeriğin anlaşılması açısından evrensel öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
''What is the reality ?'' is one of the fundamental question for the humanity and in time it has been stuck into every phenomenon that take parts in our life. Wherever the humanity is the questions of what is the reality and what is real are there as well. The reality term which has neither a definition nor answer yet, it has intertwined with human life thanks to the huge role of mass media. The connection of the news with the reality, the bond of television with the news and the real have been integrated as reality of television news. This situation effects the contents of news, the sense of journalism and the expectation of audience. This work has been prepared on the purpose of researching the realism phenomenon in television news and the leading ideology that impacts the reasons that effect that phenomenon. And this work also has an universal importance in terms of comprehension every single content that takes part in the television journalism history.