Tüplü domates fidesi yetiştiriciliğinde farklı bakırlı fungusit uygulamalarının boy kontrolü ve kalite üzerine etkileri
Effects of different copper fungicide applications on height control and quality i̇n tomato plug seedling production
- Tez No: 717310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sera koşullarında yürütülen çalışmada, domates (Solanum lycopersicum L.) fidelerinde boylanmanın kontrolü amacıyla farklı bakırlı fungusit uygulamalarının etkileri araştırılmıştır. 'Yaman F1' ve 'Tuğra 102 F1' domates çeşitlerinin fidelerine, bakırlı fungusitlerden 'Attis''in 2, 3 ve 5 ml/Lt, 'Mavi Bordo 20 WG''nun 6, 10 ve 14 gr/Lt ile 'Massbakır 50 WP''ın 4, 6 ve 8 gr/Lt'likdozları belirli aralıklarla iki kez yapraktan uygulanmıştır. Deneme sonunda, uygulamaların etkilerini belirlemek amacıyla, boylanma ve bitki kalitesine ilişkin ölçümler yapılmıştır. Bakırlı fungusitlerden 'Attis''in bütün dozları, her iki domates çeşidinde, boylanmanın kontrolünde etkili olurken diğer bakırlı fungusitlerin bir etkisi görülmemiştir. 'Yaman F1' domates çeşidinin kontrol bitkilerinde 19,6 cm olan fide boyu, 'Attis' uygulamalarında 13,0 cm (3 ml/Lt) ile 13,8 cm (2 ml/Lt) arasında gerçekleşmiştir. Aynı etki 'Tuğra 102 F1' çeşidinde de görülmüştür. Kontrol bitkilerinde 20,2 cm olan fide boyu, 'Attis' uygulamalarında 12,9 cm (3 ml/Lt) ile 13,5 cm (2 ml/Lt) arasında gereçekleşmiştir. Bakırlı fungusitlerin uygulama dozlarının artışı yapraklarda toksik etkiyi arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study carried out under greenhouse conditions andthe effects of different copper fungicide applications were investigated in order to control grading in tomato (Solanum lycopersicum L.) seedlings. To the seedlings of 'Yaman F1' and 'Tuğra 102 F1' tomato varieties, 2, 3 and 5 ml/Lt of copper fungicides 'Attis' 6, 10 and 14 gr/Lt of 'Mavi Bordo 20 WG' and 4, 6 and 8 gr/Lt of 'Massbakır 50 WP' doses were applied twice at regular intervals. At the end of the experiment, in order to determine the effects of the applications, measurements were carried out regarding the hight and plant quality. All doses of 'Attis' only one of the copper fungicides, were effective in controlling in both tomato cultivars, while no effect of other copper fungicides was observed.The seedling height, which was 19,6 cm in the control plants of the 'Yaman F1' tomato variety, was between 13,0 cm (3 ml/Lt) and 13,8 cm (2 ml/Lt) in the 'Attis' applications.The same effect was seen in the 'Tuğra 102 F1' variety.The seedling length, which was 20,2 cm in control plants, was between 12,9 cm (3 ml/Lt) and 13,5 cm (2 ml/Lt) in 'Attis' applications. Increasing the application doses of copper fungicides increased the toxic effect on the leaves.