Farklı gelişme dönemlerinde uygulanan değişik tuzluluktaki sulama sularının domateste meyve verimi ve kalitesi üzerine etkileri
The effect of irrigation water salinity levels for different crop development stages on fruit yield and quality of tomato
- Tez No: 149801
- Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN YURTSEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Doktora Tezi FARKLI GELİŞME DÖNEMLERİNDE UYGULANAN DEĞİŞİK TUZLULUKTAKİ SULAMA SULARININ DOMATESTE MEYVE VERİMİ VE KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Ali ÜNLÜKARA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabiiim Dalı Danışman: Prof. Dr. Engin YURTSEVEN Domates bitkisinin (Lycopersicon esculentum) farklı bitki gelişme dönemlerinde tuzlu sulama sularıyla yapılam sulamalara karşı tepkisini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada iki ayrı tuz karışımı (NaCI+CaCl2 ve KCl+CaCI2) kullanılarak 2.5 dS/m ve 5.0 dS/m elektriksel iletkenlik düzeylerinde hazırlanan tuzlu sular uygulanmıştır. Kontrol konusunda ise 0.26 dS/m elektriksel iletkenlikte şehir şebeke suyu kullanılmıştır. Domates fideleri 350 mm çapında ve 650 mm yüksekliğindeki lizimetrelere şaşırtıldıktan sonra her konuya fide, çiçeklenme ve meyve olum dönemi şeklinde Uç kısma ayrılan farklı bitki gelişme dönemlerinden yalnızca birisinde tuzlu su uygulanmıştır. İki sene yürütülmüş olan deneme I. yıl dört tekerrür, II. yıl ise beş tekerrür olarak düzenlenmiştir. Toprak nem değişimi TDR (Zaman Etkili Yansıma Yöntemi) ile belirlenmiş ve toplam kullanılabilir nemin %50'si tüketilince sulama yapılmıştır. Deneme süresince meyve ağırlığı, meyve boyu ve çapı, her bir gelişme dönemi sonunda bitki boyu ölçümleri yapılmış ve hasatta ise bitki yaş ağırlıkları, yaprak alanları belirlenmiş, yapraklarda ve meyvelerde N, P, K, Ca, Mg, Na ve Cl analizleri yapılmıştır. Ayrıca denemenin birinci yılında meyvede suda eriyebilir toplam katı madde, titre edilebilir asitlik, C vitamini, meyve eti sertliği, etilen ve meyve rengi değerleri belirlenmiştir. Denemenin her iki yılında da çiçeklenme ve sonra da meyve olum dönemi tuzlu su uygulamalarında verimde önemli azalmalar belirlenirken, fide döneminde verim azalması daha az olmuştur. Kontrol konusuna göre sırasıyla fide, çiçeklenme ve meyve olum dönem tuzluluklarında; 1. yıl %84.7, %53.2 ve %67.4 ve II. yıl %67.4, %30. 1 ve %5 1.4 düzeylerinde verim alınmıştır. Konular arasında bitki boyu, yaş bitki ağırlığı ve yaprak alanlarında istatistiksel olarak farklılık bulunmamıştır. Meyve sayısı, ortalama meyve ağırlığı, meyve boyu ve çapı her iki yılda da önemli değişiklikler göstermiştir. Yapraklarda N birikimi yalnızca I. yılda bitki gelişme dönemlerine göre farklılık gösterirken, P birikimi, her iki yıl da yüksek tuzlulukta azalmıştır. Potasyum en fazla çiçeklenme dönemi tuzluluğunda birikirken bu dönemde en az Ca ve Mg birikimi gerçekleşmiştir. Meyve olum dönemi tuzluluğunda yapraklarda Cl birikiminin yüksek olduğu belirlenmiştir. Meyvelerde N birikimi I. yıl çiçeklenme, II. yıl meyve olum döneminde, P ve K birikimi çiçeklenme döneminde, Na ve Cl birikimi meyve olum döneminde en fazla olmuştur. 2004, 133 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Domates, sulama suyu tuzluluğu, su kalitesi, bitki tuz toleransı, bitki gelişme dönemleri, Na ve K tuzlan, mineral madde, verim ve kalite.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis THE EFFECT OF IRRIGATION WATER SALINITY LEVELS FOR DIFFERENT CROP DEVELOPMENT STAGES ON FRUIT YIELD AND QUALITY OF TOMATO Ali UNLUKARA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof. Dr. Engin YURTSEVEN In this study, it was aimed to determine tomato plant (Lycopersicon esculentum) response to saline water irrigations applied at different growth stages. Saline water at 2.5 and 5.0 dS/m concentrations prepared wilh two different salt mixures (NaCI+CaCU and KCI+CaCl2) were applied. For the control plots, 0.26 dS/m concentration tap water was applied. Following the transplantation of seedlings to pots (350 mm radius and 650 mm height), growth period was divided into three different growth stages as of seedling, flowering and fruit ripening periods. Saline water was applied during only a single period. The experiment were carried out for two years and there were four replications in the first year and five replications in the second year. Soil moisture variations were observed by TDR (Time Domain Reflectometry) and irrigations were carried out when approximately 50% of total available water was depleted. During the experiment, fruit weights, sizes and plant heights were periodically measured. Following the harvest, plant fresh weights, leaf surface area were determined and N, P, K, Ca, Mg, Na and CI analysis carries on both leaves and fruits. In the 1" year of experiments, amount of total soluble dry matter, titreable acidity, vitamin C. fruit penetration resistance, etilen and fruit color tests were carried out on fruits. High yield decreases were occured during flowering and than ripening periods in both experimental years. Less yield decreases were observed during seedling period. Yields in comparison with control plots were as fallows; 84.7%, 50.2% and 67.4% for seedling, flowering and ripening periods respectively for the Is' yean 67.4%, 30.1% and 51.4% respectively for the 2nd year. The differences among the treatments with respect to plant height, fresh shoot weight and leaf surface area were not found to be statistically significant at p< 0.05 level. Both years yielded different results with respect to number of fruits, average fruit weight and fruit size.