Gömülü maksiller kanin ile ilişkili rezorbe olan ve olmayan lateral dişin hacmi ve morfolojik özelliklerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the volume and morphological characteristics of the resorbed and non-resorbed lateral TEETH associated with the impacted maxillary canine by cone beam computed tomography method
  1. Tez No: 717313
  2. Yazar: ELİF ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN EBRU ŞENIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gömülü Maksiller Kanin ile İlişkili Rezorbe Olan ve Olmayan Lateral Dişin Hacmi ve Morfolojik Özelliklerinin Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi Yöntemi ile Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı, tek taraflı palatinalde gömülü kanin dişlerle ilişkili rezorbe olan ve olmayan lateral dişlerin etyolojisini morfolojik özellikler üzerinden, split mouth çalışma tekniği kullanılarak, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 13 yaş ve üzeri tek taraflı palatinal gömülü kanin dişi olan 50 birey dahil edilmiştir. Çalışma KIBT kayıtları üzerinde yapılmıştır. Bireyler gömülü kanin dişe komşu lateral dişinde rezorpsiyon olan ve rezorpsiyon olmayan olarak 2 gruba; bu bireyler de gömülü ve sürmüş kanin tarafı olarak 2 alt gruba bölünmüştür. Hacimsel, boyutsal ve açısal ölçümler tüm gruplarda gömülü kanin tarafında ve sürmüş kanin tarafında yapılmıştır. İki bağımsız grup karşılaştırması için Student t-testi, çoklu grup karşılaştırmaları için Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Anlamlı bulunan sonuçlar için ikili karşılaştırmalar Tukey HSD testi ile belirlenmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 20.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda gömülü kanin dişin olduğu taraftaki rezorbe lateral dişin hacmi, mine-sement sınırının 8 mm apikalindeki meziodistal, bukkolingual kök genişliği sürmüş kanin tarafına göre daha dar, ark uzunluğu daha kısadır. Gömülü kanin dişin olduğu taraftaki sağlıklı lateral dişin hacmi, mine-sement sınırının 4 mm apikali ve 8 mm apikalindeki meziodistal, bukkolingual kök genişliği ve mine-sement sınırındaki bukkolingual kök genişliği sürmüş kanin tarafına göre daha dar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Volume and Morphological Characteristics of the Resorbed and Non-Resorbed Lateral Teeth Associated with the Impacted Maxillary Canine by Cone Beam Computed Tomography Method Objective: The aim of this study was to evaluate the etiology of resorbed and non-resorbed lateral teeth associated with unilaterally palatal impacted canine teeth, using the split mouth technique, using cone beam computed tomography (CBCT) over morphological features. Materials and Methods: Fifty individuals aged 13 years and older with unilateral palatal impacted canine teeth were included in our study. The study was performed on CBCT recordings. Individuals were divided into 2 groups as those with and without resorption in the lateral tooth adjacent to the impacted canine tooth; these individuals are also divided into 2 subgroups as buried and erupted canines. Volumetric, dimensional and angular measurements were made on the buried canine side and the erupted canine side in all groups. Student's t-test was used for two independent group comparisons, and One-Way Analysis of Variance was used for multiple group comparisons. Pairwise comparisons for significant results were determined by Tukey HSD test. Statistical analyzes of the study were carried out with the SPSS 20.0 program. Results: In our study, the volume of the resorbed lateral tooth on the side of the impacted canine is narrower and the arch length is shorter than the mesiodistal, buccolingual root width 8 mm apical of the enamel-cementum border, compared to the erupted canine side. The volume of the healthy lateral tooth on the side of the impacted canine, the mesiodistal 4 mm apical and 8 mm apical of the enamel-cemental border, the buccolingual root width and the buccolingual root width at the enamel-cementum border were found to be narrower than the erupted canine side.