Servikal premalign lezyonlarla folat ve B12 vitamini arasındaki ilişkinin araştırılması
İnvestigation of the relationship between cervical premalignant lesions and folate and vitamin B12
  1. Tez No: 717359
  2. Yazar: SAADET ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜRASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Serviks kanseri taranabilen, erken teşhis edilebilen, önlenebilen bir jinekolojik kanserdir. Serviks kanserine ilerleme sürecinde HPV en önemli faktör olmakla beraber kofaktörlerin de rol oynadığı ve hastaların hücre döngüsü bozuklukları ile risk altında olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada; organizmanın diyet kaynaklı ana metil vericileri olan vitamin B12 ve folatın, servikal premalign lezyonlarla olan ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif vaka-kontrol çalışması olarak tasarlanan bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne 15 Kasım 2021 –15 Mart 2022 tarihleri arasında başvuran HPV testi yapılmış, Papanicolaou (PAP) smear testi yapılan ve sonucunda servikal premalign lezyon (ASCUS, LSIL, HSIL) saptanan 100 hasta ile PAP smear sonucu normal olan 100 kadından oluşan toplam 200 hasta dahil edildi. Hastaların smear, HPV taramaları, yaş, parite, menopoz durumu, BMI, OKS, sigara, alkol kullanım durumu, evlilik durumu, ilk cinsel ilişkiye başlama yaşı, eğitim durumunu içeren demografik özellikleri sorgulanarak kaydedildi. İki grubun serum vitamin B12 ile folat düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Vaka grubu 41 ASCUS, 48 LSIL ve 11 HSIL olan hastadan oluştu. Normal sitolojiye sahip hastaların yaş ortalaması 40, ASCUS, LSIL ve HSIL sitolojilerin sırasıyla yaş ortalaması 41, 43 ve 44 olarak saptandı. Folat ve B12 vitamininin yaş ile pariteden etkilendiği saptandı. Servikal premalign lezyonlar ile B12 vitamini ve folat seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Ayrıca HPV DNA pozitif ve negatif hastaların B12 vitamini ve folat değerleri de benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: Cervical cancer is a screenable, early diagnosable and preventable gynecological cancer. Although HPV infection is the most important factor in the process of progression to cervical cancer, it is thought that cofactors also play a role and patients are at risk with cell cycle disorders. In this study; we aim to investigate the relationship between cervical premalignant lesions and Vitamin B12 and folate, which are the main methyl donors from the nutrition of the organism. Materials and methods: In this study, which was designed as a prospective case-control study, 100 women whose HPV DNA screening was performed, Papanicolaou (PAP smear test) was performed and resulted with cervical premalignant lesions (ASCUS, LSIL, HSIL) was included as study group. 100 women, whose PAP smear result was normal, included as a control group. A total of 200 patients, who applied to Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 15 November 2021 – 15 March 2022, were included. The demographic characteristics of the patients, including smear, HPV scans, age, parity, menopause status, BMI, OCS, smoking, alcohol use, marriage status, age at first sexual intercourse and educational status were questioned and recorded. Serum vitamin B12 and folate levels of the two groups were compared. Results: The study group consisted of 41 ASCUS, 48 LSIL and 11 HSIL patients. The mean age of patients with normal cytology was 40, and the mean age of ASCUS, LSIL and HSIL cytology was 41, 43 and 44, respectively. We found that folate and vitamin B12 were affected by age and parity. There was no statistically significant difference between cervical premalignant lesions and vitamin B12 and folate levels (p>0.05). In addition, vitamin B12 and folate values of HPV DNA positive and negative patients were similar.