Social group interactions in the fourth century BC Athens
MÖ dördüncü yüzyıl Atina'sında sosyal grupların etkileşimleri
- Tez No: 717375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın odak noktası, MÖ dördüncü yüzyıl Atina'sında Atina toplumu bağlamında sosyal grupların etkileşimleridir. Bu tez, yasaların önerdiği toplumsal düzene odaklanmaktan ziyade, toplumsal grupların kurduğu ilişkileri ve bağlantıları analiz eder ve bireylerin Atina toplumundaki konumunu tanımlar. Bu tez, Atina toplumunun sosyal gruplar ve statüler dikkate alınarak yapılan çalışmalarda gösterildiğinden daha karmaşık sosyal ilişkilere sahip olduğunu savunur. Bu çalışma, bireylerin karmaşık ilişkilerini ve bağlantılarını göstermek için, MÖ dördüncü yüzyıl Atina mahkeme konuşmalarından elde edilen üç vaka çalışması sunmaktadır: Pasion'un bankası, Athenogenes'in parfüm dükkânı ve Neaira'nın ailesi. Her vaka, sosyal gruplar arasındaki hiyerarşik olmayan ilişkilerin ve bağlantıların (networklerin) kendini gösterdiği farklı bağlamlara işaret ediyor. Bu tür ilişkilerin varlığı Atina toplumunda kişisel ilişkilere yeni bir boyut kazandırmaktadır. Öte yandan, bu ilişkilerin varlığı bizim genel varsayımlarımızı sorgular ve Atina sosyal gerçekliği için bir alternatif sunar.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is social group interactions in the context of Athenian society during the fourth-century BC. Rather than focusing on social order proposed by the laws, this thesis analyzes the relationships and links built by social groups and defines individuals' position in Athenian society. This thesis argues that Athenian society had complex social relations than it was shown in the studies examining social groups and statues. To show intricate relationships and networks of the individuals, this study provides three case studies drawn from the fourth-century-BC Athenian court speeches: Pasion's bank, Athenogenes' perfume shop, and Neaira's family. Each case points out different contexts where nonhierarchical relations and networking between social groups manifested themselves. The existence of such interactions brings a new dimension to the personal relationships in Athenian society. On the other hand, it questions our general assumptions and presents an alternative for Athenian social reality.