Managed oil, gas, and port projects in Iraq
Irak'ta yönetilen petrol, gaz ve liman projeleri
  1. Tez No: 717376
  2. Yazar: MOHAMMED DAWOOD ATIYAH MANSOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Irak limanlarının denizcilik yollarında ve rıhtım ara yüzeylerindeki derinliklerin bozulmasına tanık olduğu Irak'taki petrol ve gaz limanlarının yönetimine yardımcı olan yöntemlerin yanı sıra petrol ve gazın ihtiyaçlarını karşılamak için kötüye kullanılmasına yardımcı olan yöntemleri araştırıyor. Çalışma, Irak Devleti ekonomisinin önemli bir kaynağı olan petrol ve gaz limanlarının yönetiminden bahsetmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birincisi, mevcut Irak limanlarının gerçekliği ile ilgilidir. Bunu başarmak için Al-Maqal limanı, Umm Qasr limanı, Khor Al-Zubayr limanı ve Abu Flus limanı seçildi. İkinci konu, büyük Al-Faw projesinin kuruluşu ve bu limanın kuruluş gerekçeleri ve bunun getirdiği avantajlarla ilgilidir. Araştırmanın sonuçlarına ulaşmak için araştırmacı bu çalışmada betimsel-analitik yöntemi kullanmış, elektronik anket aracı kullanılmış ve 120 kişilik bir örneklem seçilmiştir. Anket, Irak'taki petrol ve gazla ilgili kurumlarda, limanlarda ve tesislerde çalışan işçileri hedef aldı. Anket dört ana boyuttan oluşmaktadır: gaz ve petrol yönetiminin gerçekliği, Irak petrol ve gaz yönetiminin geleceği, Irak liman yönetiminin gerçekliği ve Irak liman yönetiminin geleceği. Araştırmacı, petrol ve gaz hizmetleri sağlamak için teknolojik temellerin kullanılmasını ve rekabet edebilirliğe dikkat edilmesini tavsiye ettiği araştırmanın sonunda gösterilen sonuçların temellerine dayanan bir dizi öneriyi netleştirmeyi başardı ve işçiler için eğitim programları sağladı. Irak'taki petrol ve gaz limanlarının yönetiminde uzmanlaşmış kurum ve tesisler.
Özet (Çeviri)
This study explores the methods that help in the management of oil and gas ports in Iraq, where the Iraqi ports witnessed the deterioration of the depths in the shipping lanes and berth interfaces, in addition to the misuse of oil and gas to meet the needs of the state. This study is of great importance because it talks about the management of oil and gas ports, which are a major source of the economy of the State of Iraq. The study consists of two sections. The first deals with the reality of the current Iraqi ports. To achieve this, the Al-Maqal port, Umm Qasr port, Khor Al-Zubayr port, and Abu Flus port were selected. The second topic deals with the establishment of the large Al-Faw project and the reasons for the establishment of this port and the advantages resulting from it. In order to reach the results of the study, the researcher used the descriptive-analytical method in this study, and the electronic questionnaire tool was used and a sample of 120 individuals was selected. The questionnaire targeted workers in institutions, ports, and facilities related to oil and gas in Iraq. The questionnaire consists of four main dimensions: the reality of gas and oil management, the future of Iraqi oil and gas management, the reality of Iraqi ports management, and the future of Iraqi ports management. Based on the foundations of the research results, the researcher was able to clarify a set of ideas. The study suggested using technical foundations to deliver oil and gas services, as well as paying attention to competitiveness and providing training programmers for staff in institutions and facilities specializing in the management of oil and gas ports in Iraq.