WPPSI-R zeka testi ön uyarlama çalışması
Adaptation for WPPSI-R
  1. Tez No: 71738
  2. Yazar: ZÜLEYHA ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Araştırmamız 3 ile 7 yaş arasındaki okul öncesi Türk çocukları için WPPSI-R Zeka Testinin bir ön uyarlama çalışmasıdır. WPPSI-R, zekanın farklı yönlerini yansıtan çeşitli yeteneklerin standart ölçümlerini sağlayan bir testtir. Testte; çeşitli ödevler üzerinde çocuğun göstermiş olduğu performans, çocuğun çevrelendiği dünyayı anlama ve üstesinden gelme kapasitesi hak kında bir fikir veren karma puanlarla özetlenmektedir. Wechsler (1989) tararından geliştirilen WPPSI-R Wechsler Okul Öncesi Çocuklar İçin Zeka Testinin 6 Vz ve 6 % yaşlarındaki çocuklardan oluşan bir örneklem üze rinde geçerlik araştırması yapılmıştır. Ayrıca, zeka testi ile ilgili olabileceği düşünülen sosyo-demografik değişkenler de araştırılmıştır. Söz konusu araştırma örneklemi ilkokulun 1. sınıfına devam etmekte olan 54 erkek ve 54 kız denekten oluşmuştur. Araştırma verileri Bireysel Bilgi Formu ve WPPSI-R Zeka Testi uygulanarak elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, WPPSI-R'm küçük çocukların entelektüel işlevlerini değerlendirmede geçerli bir ölçme aracı olduğunu göstermektedir. Diğer ölçme araçları ile olan yüksek korelasyonları da WPPSI-R'ın yapı geçerliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is a pre-adaption work about WPPSI-R for Turkish preschool and primary children aged 3 years through 7 years. The WPPSI-R provides standardized measures of variety of abilities thought to reflect different aspects of intelligence. A child's performance on various tasks is summarized by a composite score, which serves as an estimate of the ^individuals capacity to understand and cope with the surrounding world. In this research, validity and item analysis are studied on children aged 6 V% and 6 3A sample by using WPPSI-R Wechsler Preschool and Primary Scale of Intelligdrice- Revised that is developed by Wechsler (1989). In addition, socio-demographic variables that are related to Intelligence Scale were examined. The research sample was studied on first class students who were 54 female and 54 male.“' '”" Data were obtained by using Individual Information Form and Wİ*PSI-R from in the research. The validity evidence suggest that the WPPSI-R is a valid instrument for assessing the intellectual functioning of young children. The high correlations of the WPPSI-R with the other scales provide support for the construct validity of the WPPSI-R. T.C.YÖKSEK £28»* *****