Aşırı düşük doğum ağırlığı ile doğan ve normal doğum ağırlığı ile doğan bebeklerin 5-7 yaş gelişimsel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of developmental outcomes at ages 5-7 years in between infants born with extremely low birth weight and infants born with normal birth weight
  1. Tez No: 989150
  2. Yazar: DİLAN KARAYÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKMER MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pediatrik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; aşırı düşük doğum ağırlığı ile do ğan bebekler ile normal doğum ağırlığı ile doğan bebeklerin 5 7 yaş gelişimsel sonuçları nı karşılaştırmak tır. Çalışmaya aşırı düşük doğum ağırlığı ile doğan 30 , normal doğum ağırlığı ile doğan 31 çocuk dahil edilmiştir. M otor gelişimleri; Bruininks Oserets ky Motor Yeterlilik Testi Kısa Form (BOT 2)2), kognitif ve dil gelişimleri; Wechsler Okul Öncesi ve İlköğretim Zeka Ölçeği (WPPSI), duyusal gelişimleri Duyu Profili , sosyal emosyonel gelişimleri Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği ile değerlendiril di. Son uçlarda; her iki gruptaki çocuklar arasında motor gelişim, kognitif gelişim ve dil gelişiminin tüm alt parametrelerinde fark vardı (p<0.05). Duyusal gelişimin; görsel işlem, duyusal işlemin davranışsal sonuçları, tepki verme eşiğini tanımlayan maddeler alt parametrelerinde ve faktör olarak, duyusal girdi arama ve algısal ince motor faktörlerinde fark vardı (p<0.05). Sosyal emosyonel gelişimde; kişiler arası, akran baskısıyla başa çıkma, sözel açıklama, kendini kontrol etme, dinleme becerileri ve total skor arasında fark vardı (p<0.05). Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar, aşırı düşük doğum ağırlığı ile doğan çocukların okul öncesi ve okulun ilk yıllarında çok yönlü gelişimsel riskler altında olduğunu göstermektedir. M otor ve kognitif eksikliklerin duyusal gel işimle birleşerek sosyal uyumu ve akademik hazırlığı olumsuz etkile yebileceği düşünülmektedir. Bu sonuçlar, aşırı düşük doğum ağırlığı öyküsü olan çocukların takibinde sadece kaba motor gelişimin değil; kognitif, duyusal, dil, sosyal emosyonel gelişimlerin i de kapsayan bütüncül bir değerlendirme nin ve ihtiyacı olan çocukların erken müdahale ye yönlendirilmesi nin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was the compare the developmental outcomes of children born with extremely low birth weight and normal birth weight between the ages of 5 and 7 years. A total of 30 children born with extremely low birth weight and 31 children born with normal birth weight were included in the study. Motor development was assesed development with Bruininks Oseretsky Test of Motor Proficiency, Second Edition Short Form (BOT 2)2), c ognitive and language development with Wecshler Pre school and Primary Scale of Intelligence ( WPPSI )), s ensory development with the Sensory Profile, and social emotional development with Social Skills Assessment Scale. Significant differences were found between the groups in all subparameters of motor, cogn itive and language development (p<0.05). In sensory development, significant differences were observed in the subparameters of visual processing, behavioral outcomes of sensory processing, and items defining response threshold, as well as in the sensory se eking and perceptual fine motor factors (p<0.05). Regarding social emotional development, significant differences were found interpersonal skills, coping with peer pressure, verbal expression, self control, listening skills and total scores(p<0.05). In co nclusion, the findings of this study indicate that children born with extremely low birth weight are at multidimensional developmental risk during the preschool period and the early years of school. In particular, motor and cognitive impairments combined w ith sensory processing difficulties were found to negatively affect social adaptation and academic readiness. These results highlight the necessity of a holistic follow up and early intervention approach when needed for children with a history of extremely low birth weight, encompassing not only gross motor development but also cognitive, sensory, language and social emotional development s.