Erken çocukluk döneminde yürütücü işlevler ve akıl yürütme becerilerinin duyguları anlama düzeyleri ile ilişkisi
The relationship of executive functions and reasoning skills with the levels of emotion comprehension in early childhood
  1. Tez No: 877669
  2. Yazar: EDANUR BALICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, erken çocukluk dönemindeki (60-72 aylık) çocukların yürütücü işlevler ve akıl yürütme becerilerinin duyguları anlama düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu genel amaç çerçevesinde çalışmada ayrıca uygulanan ölçek verilerinin çocukların cinsiyetlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 yılında resmi bağımsız anaokuluna devam eden 60-72 ay aralığındaki 92 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Boynukısa (2018) tarafından uyarlanan“Wechsler Erken Çocukluk Dönemi Zekâ Testi-III (Wechsler Preschool and Primary Scale of Intelligence-III (WPPSI-III)”, alt ölçeklerinden“Akıl Yürütme (Matrix Reasoning)”ölçeği, Karakuş Özdemir ve Ömeroğlu (2022) tarafından Türkçe'ye uyarlanması yapılan Pons, Harris ve Rosnay (2004)“60-72 Aylık Çocuklar İçin Duyguları Anlama Testi”ve Arslan Çiftçi ve arkadaşları tarafından 2020 yılında Türkçe uyarlaması yapılan Thorell ve Nyberg (2008) tarafından geliştirilen“Çocukluk Dönemi Yürütücü İşlevler Envanteri”uygulanmıştır. Aynı zamanda çocukların demografik bilgilerini elde etmek için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the relationship between executive functions, reasoning skills and emotion comprehension of children in early childhood (60-72 months). The study also examined whether the levels of executive functions, reasoning skills and emotion comprehension differentiate according to the gender of the children. The research was conducted within quantitive descriptive approach within correlational model. The study group of the research consisted of 92 children aged between 60-72 months old-aged who attending to a dependent kindergarten in 2023-2024 academic year.“Matrix Reasoning”subscale of“Wechsler Preschool and Primary Scale of Intelligence-III (WPPSI-III)”adapted by Boynukısa (2018) was utilized to determine the levels of reasoning skills of children. Emotional understanding of children were determined with the“Test of Emotion Comprehension”(TEC) developed by Pons, Harris and Rosnay (2004), which was adapted into Turkish by Özdemir and Ömeroğlu (2022). The executive function of children were determined with“Executive Function Test”developed by Thorell and Nyberg (2008), which was adapted into Turkish by Arslan Çiftçi et al. (2020). between the ages of -12. At the same time, a“Demographic Information Form”was also utilized to obtain the demographic information of the children.