Aralık/Iğdır ilçesi yabani kuşkonmaz türleri arasındaki akrabalık ilişkilerinin moleküler markırlar ile belirlenmesi
Determination of genetic relation ship between wild asparagus species in Aralik/Iğdir with molecular markers
- Tez No: 717393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREN ÖZDEN, YRD. DOÇ. DR. ADNAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma Aralık/Iğdır ilçesi'nde doğal yayılım gösteren yabani kuşkonmazların genetik çeşitliliğinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Türkiye florasında bulunan ve tarafımızca temin edilebilen bazı kuşkonmaz türleri ve Aralık/Iğdır ilçesi'nden 10 farklı bölgeden toplanan yabani kuşkonmaz örneklerinde SSR markırları ilegenetik ilişkileri araştırılmıştır. Moleküler çalışma safhasında kullanılan genotiplerde markırların PIC değerleri yüksek oranlarda bulunmuştur, buda hem kullanılan kapilari yöntemi hem de popülasyondaki varyasyonun yüksek olmasından kaynaklanabilmektedir. Yapılan istatistiksel analizler neticesinde Iğdır ili Aralık ilçesi'nde doğal olarak yayılış gösteren ve gelişen kuşkonmaz genotipleri arasında yüksek oranda bir varyasyon gözlemlenmiştir. Sonuç olarak kullanılan popülasyonda her ne kadar bazı genotipler arasında yakın ilişki tespit edilmiş olsa da genel olarak popülasyonun türü net olarak belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determined he genetic diversity of wild asparagus naturally distributed in the Aralık/Iğdır region. Genetic relations with SSR markers were in vestigated in some asparagus species found in the flora of Turkey and availableby us, and wild asparagus samples collectedfrom 10 different regions of the flora of Aralık/Iğdır.The PIC values of the markers were found at high rates in the genotypes used in the moleculars tudy phase, which may be due to both the capillary method used and the high variation in the population.As a result of the statistical analyzes, a high variation was observed among the asparagus genotypes that naturally spread and developed in the Aralık/Iğdır region.As a result, although a closerelation ship was detected between some genotypes in the population used, the type of the population could not be determined clearly in general.