Tip 2 diyabet hastalarında orta ve ciddi hipoglisemi komplikasyonunun, Obsesif Kompulsif Bozukluk semptomları üzerine etkisi
Effect of moderate and serious hypoglycemia complication on symptoms of Obsessive Compulsory Disorder in patients with type 2 diabetes
- Tez No: 717394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AUGEREAU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tip 2 diyabet tüm dünyada ve ülkemizde prevalansı hızla artmakta olan ve ülkemizde hasta sayısı 7 milyonu aşan kronik bir hastalıktır. Tip 2 diyabet zaman içerisinde çeşitli komplikasyonlara ve ek hastalıklara neden olabilmektedir. Hastalarda en sık rastlanan ve tedavi başarısını olumsuz etkileyen diyabet komplikasyonu hipoglisemidir. Diyabete bağlı komplikasyonların yaşanması başta depresyon ve anksiyete olmak üzere birçok psikolojik soruna neden olabilmektedir. Literatürde diyabet ve/veya komplikasyonları ile çeşitli psikolojik sorunlara dair birçok araştırma yer almaktadır. Ancak diyabet ve obsesif kompulsif bozukluk ilişkisinin incelendiği çalışma sayısı oldukça sınırlıdır. Diyabetli hastalarda hipoglisemi komplikasyonu ile obsesif kompulsif bozukluk ilişkisinin incelendiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu araştırmanın temel hedefi bir ilk olarak tip 2 diyabet hastalarında en sık görülen komplikasyon olan hipogliseminin, obsesif kompulsif bozukluk semptomları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2019 yılında Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Acil Servisine hipoglisemi nedeniyle başvuran tip 2 diyabetli hastalar (n1 :20) ve hipoglisemi yaşamamış olan tip 2 diyabetli hastalar (n2:20) oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyo-Demografik Form, Hipoglisemi Korku Ölçeği (HKÖ) ve Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi (MOKSL) kullanılmıştır. Grup farklılıklarının değerlendirilmesi için parametrik olmayan testler kullanılmış ve elde edilen sonuçların raporlanabilmesi için Spearman korelasyon analizi ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarında, iki grup arasında obsesif kompulsif semptom seviyeleri açısından anlamlı farklılıklar raporlanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar değerlendirilerek araştırmacılara ve sağlık çalışanlarına tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is a chronic disease whose prevalence is increasing rapidly all over the world and in our country, and the number of patients in our country exceeds 7 million. Type 2 diabetes can cause various complications and additional diseases over time. Hypoglycemia is the most common complication of diabetes that negatively affects the success of treatment. Experiencing diabetes-related complications can cause many psychological problems, especially depression and anxiety. There are many studies on diabetes and/or its complications and various psychological problems in the literature. However, the number of studies examining the relationship between diabetes and obsessive compulsive disorder is very limited. No study has been found to examine the relationship between hypoglycemia complications and obsessive compulsive disorder in patients with diabetes. The main objective of this study is to first examine the effect of hypoglycemia, the most common complication in type 2 diabetes patients, on the symptoms of obsessive compulsive disorder. The sample of the research was carried out by Prof. Dr. Patients with type 2 diabetes (n1 :20) who applied to the Emergency Service of Cemil Taşçıoğlu City Hospital due to hypoglycemia and patients with type 2 diabetes who did not experience hypoglycemia (n2:20). Informed Consent Form, Socio-Demographic Form, Hypoglycemia Fear Scale (HSS) and Maudsley Obsessive–Compulsive Stimuli Set (MOCSS) were used to collect data. Non-parametric tests were used to evaluate group differences, and Spearman correlation analysis and regression analyzes were used to report the results obtained. In the results of the study, significant differences were reported between the two groups in terms of obsessive-compulsive symptom levels. The results obtained from the research were evaluated and recommendations were made to researchers and healthcare professionals.