İçsel motivasyon ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide yaratıcı öz yeterliliğin aracılık etkisi
The mediating effect of creative self efficacy on the relationship between intrinsic motivation and innovative work behavior
- Tez No: 717395
- Danışmanlar: DR. ABDULLAH FATİH AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, içsel motivasyon ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide yaratıcı öz yeterliliğin aracılık etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç kapsamında araştırma, İstanbul ilinde faaliyet gösteren 507 beyaz yaka çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümlerinde, değişkenlerin kavramsal ve kuramsal çerçevesi açıklanmıştır. Araştırma ve yöntem bölümünde araştırmaya yönelik detaylar, bulgular kısmında ise analizlere yer verilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmada, Dündar vd.(2007) tarafından geliştirilen içsel motivasyon ölçeği, Carmeli ve Schaubroeck (2007) tarafından geliştirilen ve Alayoğlu (2019) tarafından Türkçe'ye uyarlanan yaratıcı öz yeterlilik ölçeği, Scott ve Bruce (1994) tarafından geliştirilen, Ceylan ve Özbal (2005) tarafından araştırmalarında kullanılan yenilikçi iş davranışı ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS 25.0 istatistik programında yapılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda, içsel motivasyonun yaratıcı öz yeterliliği pozitif yönlü ve anlamlı etkilediği görülmüştür. Ayrıca, yaratıcı öz yeterliliğin yenilikçi iş davranışını pozitif yönlü ve anlamlı olarak etkilediği görülmüştür. Yaratıcı öz yeterliliğin, içsel motivasyon ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkide aracılık rolü oynadığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın, çalışma bağlamında taranan literatür içerisinde içsel motivasyon, yaratıcı öz yeterlilik ve yenilikçi iş davranışı değişkenleri arasında yapılan ilk çalışmalardan olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the mediating effect of creative self-efficacy in the relationship between intrinsic motivation and innovative work behavior. Within the scope of this purpose, the research was conducted on 507 white-collar employees operating in the city of Istanbul. In the first part of the study, the conceptual and theoretical framework of the variables were explained. The details of the research are included in the research and method section, and the analysis in the findings section. The questionnaire technique was used as data collection method. In the research, intrinsic motivation is measured with the scale of Dündar vd.(2007). For the creative self-efficacy, scale developed by Carmeli and Schaubroeck (2007) is used and the scale is adapted to Turkish by Alayoğlu (2019). To measure innovative work behavior, the scale developed by Scott and Bruce (1994) was used. This scale was used in studies of Ceylan ve Özbal (2005). SPSS 25.0 program was used to analyze the data. As a result of the analyzes, intrinsic motivation significantly and positively affect creative self efficacy and creative self efficacy has a significant and positive impact on innovative work behavior. A significant and positive mediating role of creative self efficacy on the association between intrinsic motivation and innovative work behavior is revealed. It has been seen that this study is one of the first studies conducted on the variables of intrinsic motivation, creative self-efficacy and innovative work behavior in the literature scanned in the context of the study.