Symmetric equilibrium in contests: Evidence from a TV show
Yarışmalardaki simetrik denge: Bir TV programından kanıt
- Tez No: 717412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ, PROF. DR. MEHMET YİĞİT GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma, puanların her aşama sonunda açıklandığı bir yemek yarışmasındaki yarışmacıların davranışlarını inceleyerek simetrik bir dengeyi analiz etmektedir. Ek olarak, son aşamaya kadar verdiği puanlar açıklanmayan bir bağımsız gözlemci de yemekleri değerlendirmektedir. Bu iki noktada, bu araştırma geçmiş makalelerden ayrılıyor. Buna ek olarak, yarışmacılar üçten düşük bir puan veremiyorlar ya da aynı puanı birden fazla kez kullanamıyorlar. Bu araştırmanın odağını, Schüller ve ark. (2014) tarafından araştırılan benzer bir yarışmadaki (“Come Dine with Me”) yarışmacı davranışları oluşturmaktadır. Burada, belirtilen yarışmayla olan farklılıklar gösterilirken sonuçlar da karşılaştırılmaktadır. Bu araştırmada, yarışmacıların rasyonel oldukları varsayımıyla bu çok aşamalı oyun için bir denge oluşturulmaktadır. Çoğu zaman insanların bu dengeye yöneldiği de gözlenmektedir ama yine de yarışmacılar arası koordinasyon her zaman mümkün olmamaktadır. Ayrıca, bu çalışma denge noktasından sapmaları davranışsal kavramlar ile açıklamaktadır. Bunun yanı sıra, ilk yarışmacının dezavantajlı olduğu ve bağımsız gözlemcinin kazanan üzerinde önemli bir etkisi olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper analyzes symmetric equilibrium resolving the behaviors of the contestants in a cooking contest where points are revealed at the end of each stage. There is an independent observer who evaluates the cook without revealing her grades until the last stage. This research differs from the past papers regarding these two issues. The focus is on the paper by Schüller et al. (2014) where the pro-social behavior in another cooking contest“Come Dine with Me”is analyzed. This paper depicts the differences and compares the results with that research. It constructs equilibrium for this multi-stage game with the assumption that the contestants are rational. It is also observed that the contestants indeed converge to this suggested equilibrium most of the time; although, coordination is not always possible among the contestants. Moreover, this paper explains the deviations from the equilibrium in behavioral concepts. Furthermore, it is examined that the first contestant is disadvantageous, and that the independent observer has an immense impact on the results.