Sözleşmeye katılma
Participation in the contract
- Tez No: 717413
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bir borç ilişkisi, kural olarak, sadece tarafları arasında hüküm ve sonuç doğurmaktadır. Ancak zaman içinde çeşitli nedenlerle taraf sıfatında değişiklikler meydana gelebilir. Borç ilişkisi kurulduktan sonra meydana gelen bu değişikliklerden biri de TBK md. 206'da hüküm altına alınan“sözleşmeye katılma”anlaşması ile gerçekleşmektedir. İradi sözleşmeye katılmanın hüküm ve sonuçlarının düzenlendiği bu madde, 6098 sayılı TBK'da hüküm altına alınan yeni bir maddedir. TMK md. 194/f.4 hükmü ise kanuni sözleşmeye katılmanın tipik bir örneğini oluşturmaktadır. Çalışmamızda, mevcut sözleşme taraflarının sözleşme ilişkisinden çıkmaksızın, üçüncü bir kişinin mevcut sözleşme ilişkisine dahil olmasını sağlayan sözleşmeye katılma kurumu, TBK md. 206 ve TMK md. 194/f.4 hükümleri kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A debt relationship, as a rule, only creates provisions and consequences between its parties. However, over time, changes may occur in the title of party for various reasons. One of these changes that took place after the debt relationship was established is with the“participation in the contract”agreement stipulated in article 206 of the Turkish Code of Obligations. This article, which regulates the terms and consequences of participating in a voluntary contract, is a new article in the Turkish Code of Obligations No. 6098. The provision of article 194/f.4 of the Turkish Civil Code constitutes a typical example of joining a legal contract. In our study, the institution of participation in the contract, which allows the existing contract parties to be included in the existing contractual relationship without leaving the contractual relationship, has been examined within the scope of the provisions of article 206 of the Turkish Code of Obligations and article 194/f.4 of the Turkish Civil Code.