İstanbul Arkeoloji Müzesi Kütüphanesi rev 240 numarada kayıtlı Mecmūʻa-i Eşʻār (90b-120a) (İnceleme-metin)
Istanbul Archaeology Museum Library rev Mecmuʻa-i Eşʻar (90b-120a) registered number 240 (Examination-text)
- Tez No: 717414
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZÜLFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, İstanbul Arkeoloji Müzesi Kütüphanesi REV 240 Numarada Kayıtlı“Mecmūʻa-i Eşʻār”ın 90b-120a varakları arasında yer alan 358 şiirin çeviriyazı alfabesiyle yazılması ve bu bölümün incelenmesinden oluşmaktadır. Çalışma, inceleme ve tenkitli metin olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. İnceleme bölümünde sözkonusu varaklar arasında yer alan şair, şiir ve vezinler ele alınmıştır. İkinci bölümde ise metnin çeviriyazı alfabesine aktarılması ile oluşturulan tenkitli metin yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consists of the writing of 358 poems in the 90b-120a leaflets with the transliteration alphabet and this section which is registered with REV 240 in the Istanbul Archaeology Museum Library. This work contains two main sections: the first section consists the poets, poems and rhythm; and the second section consists of criticized text of the“Mecmuʻa”.