Interoperability among event-driven microservice-based systems
Olay tabanlı mikroservis esaslı sistemler arasında birlikte çalışabilirlik
  1. Tez No: 717417
  2. Yazar: ALİ BAYRAMÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HİKMET DOĞRU, DR. MUHAMMED ÇAĞRI KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, farklı ara katman teknolojileri kullanan olay odaklı mikroservis mimarisine sahip sistemler arasında birlikte çalışabilirliği sağlamak için önerdiğimiz çözümü sunmaktadır. Yayınlama/abone olma teknolojisi, olay odaklı mimarilerin önemli bir parçasıdır ve bu teknolojiler, özellikle Kafka ve RabbitMQ, bu çalışmada hedeflenmiştir. Birlikte çalışabilirlik aracımız, ikiden fazla sistemin birlikte çalışmasına izin veren bir mikroservis platformu olarak birlikte çalışabilirlik sorunlarını çözmenin bir yolunu önermektedir. Kafka tabanlı ve RabbitMQ tabanlı sistemler arasında yapılan deneyler, önerilen birlikte çalışabilirlik aracının, saniyede iletilen on binlerce çift yönlü mesaja maruz kaldığında stres altında uygulanabilirliğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This work presents our proposed solution to provide interoperability among systems that have event-driven microservice architecture using different middleware technologies. Publish/subscribe technology is an essential part of event-driven architectures, and these technologies, specifically through Kafka and RabbitMQ, are targeted in this work. Our interoperability tool proposes a way to solve interoperability problems, as a microservice platform allowing more than two systems to work together. Experiments, which are conducted incorporating Kafka-based and RabbitMQ-based systems, prove the applicability of the proposed interoperability tool under stress when subject to tens of thousands of bi-directional messages transmitted per second.