Beden perküsyonu çalışmalarının işitsel ve görsel reaksiyon üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of body percussion studies on auditory and visual reaction
- Tez No: 717418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TEVABİL AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı beden perküsyonu çalışmalarının işitsel ve görsel reaksiyon üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada yarı deneysel araştırma yöntemlerinden zayıf gruplu yarı deneysel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırmaya Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Antrenörlük Eğitimi bölümünde öğrenim gören toplam 52 öğrenci katılmıştır. Araştırma grubuna ders dışı etkinlik kapsamında beden perküsyonu etkinlikleri haftada bir gün 60 dakika olmak üzere 8 hafta süresince uygulanmıştır. Uygulama öncesinde öğrencilerin görsel ve işitsel reaksiyon seviyeleri ölçülmüş (ön-test), uygulama sonrasında da aynı ölçümler yapılarak araştırma grubunun ön-test ve son-test puanları istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Ön test ve son test ölçümlerinde Newtset 1000 reaksiyon ölçüm cihazı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS 24 paket programı kullanılmış, iki grup arasındaki farklılıklar değerlendirilmiştir. Bağımlı değişkenlerin analizinde benzer şekilde dağılıma göre eşleştirilmiş örneklem t testi (paired samples t test) ve Wilcoxon T testi kullanılmıştır. Değişkenlerin homejen dağıldığı testler de Levene Homojenlik testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, beden perküsyonu etkinliklerinin görsel ve işitsel reaksiyon üzerinde anlamlı düzeyde olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. Buradan hareketle beden müziği etkinliklerinin, reaksiyon gerektiren tüm spor branşlarının gelişmesinde etkin rol oynayacağı öngörülmekte ve birçok reaksiyon çalışmasında aktif olarak kullanılabilecek bir yöntem olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of body percussion exercises on auditory and visual reaction. In the study, the weak group quasi-experimental research method, which is one of the semi-experimental research methods, was adopted. A total of 52 students studying at Ağrı İbrahim Çeçen University, Faculty of Sports Sciences, Department of Coaching Education participated in the research. Body percussion activities within the scope of extracurricular activities were applied to the research group once a week for 60 minutes, for 8 weeks. Before the application, the visual and auditory reaction levels of the students were measured (pre-test), and after the application, the same measurements were made and the pre-test and post-test scores of the research group were statistically compared. Newtset 1000 reaction measuring device was used for pre-test and post-test measurements. IBM SPSS 24 package program was used for the analysis of the data obtained, and the differences between the two groups were evaluated. Similarly, paired samples t test and Wilcoxon T test were used in the analysis of dependent variables. Levene Homogeneity test was used in tests where the variables were homogeneously distributed. As a result of the research, it was seen that body percussion activities had a significant positive effect on visual and auditory reaction. From this point of view, it is predicted that body music activities will play an active role in the development of all sports branches that require reaction, and it is thought to be a method that can be used actively in many reaction studies.