The effects of governmental policy on dairy farms in north of Iraq
Irak'ın kuzey bölgesinde hükümet politikasının süt işletmelerine etkisi
- Tez No: 717428
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Süt hayvancılığı, Irak'ın kuzey bölgesinin sosyo-ekonomik kalkınmasında ve kırsal kalkınmada önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, devlet politikalarının Irak'ın kuzey bölgesindeki süt işletmelerinin süt üretimi üzerindeki etkisini ve işletmelerin yapısal özelliklerini araştırmaktır. Çalışmada, Irak'ın kuzey bölgesinde bulunan dört ildeki (Erbil, Süleymaniye, Dohuk ve Halepçe ) 280 süt sığırcılığı işletmelerinden 2020-2021 üretim döneminde elde edilen birincil veriler kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler Ki-kare testi ve lojistik regresyon modeli kullanılmıştır. Lojistik regresyon analizinin sonuçları, yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim, deneyim ve hanedeki birey sayısının üreticilerin süt hayvancılığı faaliyetlerinin geleceklerini güvence altına alıp alamayacağına ilişkin algılarında etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ikili lojistik analizin bulguları, süt işletmelerinin beş unsurunun - teknoloji, işletme yapısı, devlet politikası, pazarlama ve yayım - çiftçilerin süt üretimi yoluyla gelecekteki güvenlik algılarıyla önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir. Süt üreticilerinin karşı karşıya olduğu temel sorunlar, dijital beceri eksikliği, tarım sistemlerinde uzmanlaşma eksikliği, süt hayvanlarında hijyen ve hastalık kontrolü, yem yönetimi, mikro kredi, pazar güvencesi ve veterinerlik hizmetleridir. Bununla birlikte, çalışma, tarımın makro düzeyde gelişmesi için, çiftçilere destek hizmetlerinin sağlanmasına politika oluşturmada yeterli önemin verilmesinin gerekli olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Dairy farming plays an important role in the northern region of Iraq's socioeconomic development and constitutes an important segment of the rural economy. The main objective of this study is to investigate the impact of governmental policy on milk production and structural characteristics of dairy farms in the northern region of Iraq. Primary data was collected from 280 dairy farmers in four provinces in the northern region of Iraq: Erbil, Sulaymaniyah, Dohuk, and Halabja. The data collection process was conducted during the period of 2020–2021. For analysis, descriptive statistics, the Chisquare test, and binary logistic regression were used. The results of binary logistic regression analysis indicated that age, gender, marital status, education, experience, and household size were significant factors in farmers' perceptions of whether dairy farming could secure their future. Furthermore, the findings of the binary logistic analysis showed that five elements of dairy farming - technology, dairy farm structure, government policy, marketing, and extension - were significantly related to farmers' perceptions of future security through dairy farming. The main issues confronting milk producers are a lack of digital skills, a lack of specialization in agricultural systems, hygiene and disease control in dairy herds, feed management, microcredit, assurance of market, and veterinary services. However, the study concludes that for the development of agriculture at the macro level, it is essential that the provision of support services to farmers be given due importance in policy formulation, so that farmers can properly benefit from these services to increase their farm production and income level.