Diyabetik hastalarda distal simetrik periferik nöropati varlığının klinik ve elektrofizyolojik olarak araştırılması, bulguların serum vitamin B12, folat ve ferritin düzeyleri ile korelasyonunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 717505
  2. Yazar: DAMLA ERİMHAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE BİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Diyabetik nöropati, tüm dünyada yaygın olarak rastlanan diyabet hastalığının en sık ve özürleyiciliği yüksek komplikasyonlarından biridir. Diyabetik periferik nöropatinin (DPN) etiyopatogenezi halen tam olarak bilinmemekte ve etkin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu nedenle hastalığın patogenezinde rol oynadığı düşünülen faktörlerin araştırılması ve hastalığın erken tanısı önem arz etmektedir. Literatür verilerine göre serum vitamin B12, folat ve ferritin düzeylerinin diyabetik nöropati gelişiminde etkisi olabileceği düşünülmektedir ancak bu konuda yapılmış çalışmalar yeterli değildir. Çalışmamızda diyabetik hastalara Michigan Nöropati Tarama Testi ve DN4 Nöropatik Ağrı Anketi uygulanarak elde edilen klinik veriler ve elektrofizyolojik veriler ile diyabetik hastalarda nöropati varlığının araştırılması; elde edilen bulguların serum vitamin B12, folat ve ferritin düzeyleri ile korelasyonunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Nöroloji polikliniğinde Kasım 2020 ile Mart 2021 tarihleri arasında vaka-kontrollü kesitsel ve gözlemsel bir çalışma olarak yapıldı. Ulusal Diyabet Konsensus grubunun Diyabet Tanı ve Tedavi Rehberine göre diyabet tanısı alan 18-60 yaş arasındaki bireyler ile hasta grubuyla yaş ve cinsiyet açısından uyumlu, nöropatik yakınması veya nöropatiye sebep olabilecek bir hastalığı olmayan sağlıklı kontroller çalışmaya dahil edildi. Gönüllülerin demografik verileri, sigara-alkol kullanımları, ilaç kullanımları, aile öyküleri, nörolojik yakınmaları kaydedildi. Tüm hastalara Micgihan Nöropati Tarama Testi ve DN4 Nöropatik Ağrı Anketi uygulandı. Gönüllülerden en az 12 saat açlık sonrası sabah kan tetkikleri alındı ve ENMG çalışması uygulandı. Elde edilen veriler IBM SPSS V23 programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetic neuropathy is the most common complication of diabetes. It is also one of the leading causes of disability in diabetic patients. Etiology and pathogenesis of diabetic neuropathy is yet to be fully understood and effective treatment options are yet to be identified. Due to these reasons, early diagnosis is key and it is imperative to research any factor that may be taking part in development of the disease. It is postulated that serum levels of vitamin B12, folate and ferritin may affect the development and course of diabetic neuropathy, although more work is needed to identify underlying mechanisms. In this study, diabetic patients were evaluated using Michigan Neuropathy Screening Instrument (MNSI) and Douleur Neuropathique en 4 Questions (DN4) for determination of clinical neuropathy. Data acquired from these clinical scales are further analyzed together with electrophysiologic data from nerve conduction studies and serum levels of vitamin B12, folate and ferritin. Materials and Methods: The study was conducted as a cross-sectional, observational case-control study in the Neurology Department of Ankara City Hospital between November 2020 and March 2021. Diabetic patients between 18 and 60 years that have been complying with the American Diabetes Association and Turkish National Diabetes Consensus Group's Guideline of Diabetes Diagnosis and Treatment criteria are included together with age and gender matched healthy control group who do not have any neuropathic sypmtoms or a probable cause for neuropathy. Demographic data, tobacco and alcohol use, medications, family history and neurological complaints were recorded from all volunteers. Patients were evaluated with MNSI and DN4. Serum samples were obtained in mornings following 12 hours of fasting overnight. Volunteers were subjected to electroneuromyographical evaluation. Collected data were analyzed using Statistical Package for Social Sciences program version 23 (SPSS v23).