Diyabetik polinöropatili hastalarda ağrı ve yeti yitiminin yaşam kalitesi üzerine etkileri
Pain and disability effect on quality of life at patients with diabetic polyneuropathy
- Tez No: 394007
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ KEÇECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Diyabetik polinöropati (DPN) tanısı klinik ve/veya elektrofizyolojik olarak doğrulanmış hastalarda sosyodemografik özellikler, cinsiyet, metabolik parametreler ile nöropatik ağrı şekli, şiddeti ve yeti yitimi arasındaki ilişkinin incelenmesi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Klinik ve/veya sinir ileti çalışmalarıyla distal simetrik periferik nöropati tanısı doğrulanmış tüm hastalara; biyokimyasal değerlendirme, ağrı çeşidi ve şiddeti değerlendirilmek üzereAğrı Kalitesi Değerlendirme Ölçeği (AKDÖ), yeti yitimi değerlendirmesinde KısaYeti Yitimi Anketi(KYA), yaşam kalitesi değerlendirmesindeKısa Fom 36 (KF-36) anketi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan62 hastanın 37 si (%59,68) kadın, 27 si (%40,32) erkekti. Yaş ortalaması 61,84±9,45 idi. Bayan yaş ortalaması 59,89±9,96, erkek yaş ortalaması 63,8±8,27 olup hastaların cinsiyet ve eğitim ile yaşam kalitesi arasında anlamlı ilişki saptanmadı(p>0,05). Ensık nöropatik ağrı çeşidi yanmaydı. Hastalık süresi uzadıkça ağrı şiddeti, yeti yitimi arasında anlamlı ilişki saptandı(10 yıl olmak üzere kategorize edildiğinde hastalık süresi >10 yıl olanlarda diğer iki gruba göre anlamlı şekilde daha kötüydü( p0,05). Lipid profili ile AKDÖ, KYA ve KF -36 anketleriyle yapılan değerlendirmeler arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Elektrofizyolojik olarak DPN saptanan hastaların yaşam kalitesi anlamlı şekilde DPN saptanmayanlara göre daha kötüydü. Nöropatik ağrı semptomları zamansal seyir açısından gelip geçici, değişken ve değişmeyen olmak üzere üç grupta incelendiğinde hastalık seyri değişmeyenlerin yaşam kalitesinin; zamansal seyri gelip geçici olan grubun ortalamasından anlamlı derecede daha düşük olduğu saptandı (p=0,01).
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to investigatethe relationship and their effects onquality of life betweenviolence, disability, Sociodemographic characteristics, sex, metabolic parameters, typeofneuropathic pain at diabeticpolyneuropathy (DPN) diagnosi clinical and/or electrophysiological verified patients. Materials and Methods: Clinicaland/ornerve conduction studiesin patients with distal symmetrical peripheral neuropathyall with a confirmed diagnosis; biochemical assessment, Assessment quality evaluate Scale (PQAS) in order to evaluatetype andseverity ofpain, Brief Disability Questionnaire (BDQ) in disability evaluation, Short Formthequality of life assessment36 (SF-36) questionnairewas used. Results: (59.68%) 37 of62 patients were female, (40.32%) 27 of 62 patients of the study were male. Women's of average age is 59,89. Men's of average age is 63,8. There wasn't determined thesignificant relationshipbetweenpatientgender, socio-demographic characteristicsand quality of life (p> 0.05). The most common type of Neuropathic pain was burning(kindling). The significant relationship wasn't determined between pain severity between the sexes, disability and quality of life (p> 0.05). Disease duration were classified as 10 years. The patients of disease duration > 10 years were significantly worse in the evaluations of the average quality of life with PQAS, BDQ and SF -36 questionnaire than the other two groups (p 0.05). The evaluations between With the lipid profile; PQAS, BDQ and SF -36 questionnaire wasn't determined significant relationship (p> 0.05).The quality of life of patients are detected DPN as Electrophysiological was significantly worse than those who are not detected DPN. When Neuropathicpain symptoms were examined as temporary, changing and not changing of time's course, The average quality of life unchanging course of disease was determined significantly lower than the average of temporary group as time's coursetime course(p =0.01).