Anaokulunda çocuğu olan ebeveynlerin sosyal kaygı, ebeveyn kaygısı ve psikolojik yardım arama davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Avcılar ilçesi anaokulu örneği
Investigation of the relationship between social anxiety, parental anxiety and psychological assistance search behaviors of children with kindergarten school: X municipality kindergarten sample
  1. Tez No: 717516
  2. Yazar: EREN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBANUR BAYRAM KUZGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma sosyal kaygı, ebeveyn kaygısı ve psikolojik yardım arama davranışları arasındaki ilişkiyi anaokulunda çocuğu bulunan yetişkinlerden oluşan bir örneklemde incelemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modeline göre kurgulanan araştırmanın örneklemi Avcılar ilinde yaşayan ve çoğu anaokuluna giden ebeveynlerdir. Araştırmanın örneklemini belirleme sürecinde uygun örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Bu doğrultuda belirlenen örneklem Avcılar ilinde yaşayan 286 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın verilerini elde etmek için ise“Kişisel Bilgi Formu”,“Lıebowıtz Sosyal Kaygı Ölçeği”,“Ebeveyn Kaygısı Ölçeği”ve“Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 26 istatistik proğramı kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda, anaokulunda çocuğu olan ebeveynlerin psikolojik yardım almaya ilişkin tutumları ile sosyal kaygı ve ebeveynlik kaygısı arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edildi. Bunun yanında, psikolojik yardım almaya yönelik tutum, sosyal kaygı ve ebeveynlik kaygısının yaş, eğitim düzeyi, eşin eğitin düzeyi ve gelir düzeyine göre farklılaştığı buna karşın daha önceden psikolojik yardım desteği alma durumuna göre farklılaşmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between social anxiety, parental anxiety and psychological help-seeking behaviors in a sample of adults with children in kindergarten. The sample of the research, which is based on the relational screening model, is the parents living in Avcılar province and going to most kindergartens. In the process of determining the sample of the research, appropriate sampling method was used. The sample determined in this direction consists of 286 people living in Avcılar In order to obtain the data of the research,“Personal Information Form”,“Liebowıtz Social Anxiety Scale”,“Parental Anxiety Scale”and“Attitude Scale for Getting Psychological Help”were used. SPSS statistics program was used to analyze the obtained data. At the end of the study, it was found that there is a significant relationship between the attitudes of parents with children in kindergarten towards getting psychological help and social anxiety and parenting anxiety. In addition, it was found that the attitude towards receiving psychological help, social anxiety and parenting anxiety differed according to age, education level, education level and income level of the spouse, but not according to the status of receiving psychological help support.