Tip 2 diyabetli sıçan modelinde elektro-akupunkturun (EA) hiperglisemi ve oksidatif stres üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of electro-acupuncture (EA) on hyperglycemia and oxidative stress in a rat model with type 2 diabetes
  1. Tez No: 717515
  2. Yazar: NAWAR IMAD AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada Tip 2 diyabet sıçan modelinde Elektro-akupunkturun (EA) hiperglisemi ve oksidatif stres üzerindeki etkilerini araştırmak amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Otuzbeş Spurge-Dawley erkek sıçan beş gruba ayrıldı (n =7 ). Gruplar ; Normal yem ile beslenen grup kontrol (NY), Yüksek yağlı yem ile beslenen grup (YY),: Normal yem + elktro-akupunktur (N+EA) grubu: Normal yem ve 10 seans EA uygulanan grup. Diyabet (DM): 4 haftayüksek yağlı yem ile beslenen ve sonra 40 mg/kg streptozotosin (STZ) ile diyabet oluştruldu. Diyabet + elektro-akupunktur grubu (DM+EA); Bu grup deneyin ilk 4 haftasında yüksek yağlı yem ile beslendi ve sonra 40 mg/kg STZ ile, diyabet oluşturulduktan sonra 4 hafta içinde elektro-akupuktur bacaktaki Zusanli akupunktur noktaları (ST. 36) üzerine her üç gün de bir her seans 15 hz 30 dakika olarak uygulandı. Deneye başlamadan önce, diyabet modelinin oluşturulduğu haftada, elektro-akupunktur uygulandıktan sonraki ilk hafta ve deney sonunda ratların ağırlıkları alınarak kan şekerleri ölçüldü. Deney tamamlandıktan sonra hayvanlar anestezi altında intrakardiyak kan örnekleri alınarak dekapitize edilerek ötenazi edildi. Alınan kan örneklerinin plazmasında toplam antioksidan durumu (TAS), toplam oksidan durumu (TOS) ,oksidatif stres indeksi(OSİ) ve Malondialdehit (MDA) seviyeleri ölçüldü. BULGULAR: Elektro-akupunktur ile tedaviye başladıktan sonraki ilk haftanın sonunda ölçülen (VA3) vücut ağırlıklarının karşılaştırması yapıldığında; NY grubu ile karşılaştırıldığında DM ve DM+EA grupları arasında (sırasıyla p=0,000 ve p=0,001) anlamlı bir fark bulundu. Deney sonunda ölçülen vücut ağırlıklarının karşılaştırılmasında (VA4) ise NY grubu ile karşılaştırıldığında DM ve DM+EA grupları arasında istatistiksel anlamlılık bulunmadı, ve sadece NY grubuna kıyasla DM grubu arasında istatistiksel anlamlılık bulundu (p=0,006).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: This study aimed to investigate the effects of Electro-acupuncture (EA) on hyperglycemia and oxidative stress in a rats as a model of Type 2 diabetes. MATERIALS AND METHODS: The study was conducting on a total of 35 male Spurge-Dawley rats in 5 groups and 7 rats in each group. Groups ; Normal feed control group(NY): This group was feeding on the normal feed throughout the experiment. High-fat group(YY): This group fed on high-fat feed only during the experiment. Normal feed + electro-acupuncture (N+EA): Normal feed and 10 sessions of EA applied on this group during the experiment. Diabetes (DM)group: This group was feeding a high-fat diet during the first 4 weeks of the experiment and then diabetes was induced with 40 mg/kg Streptozotocin (STZ). Diabetes + electro-acupuncture group (DM+EA); This group fed a high-fat diet for the first 4 weeks of the experiment and then with 40 mg/kg STZ, electro-acupuncture on the Zusanli acupuncture points on the leg (ST. 36) within 4 weeks after diabetes was establishing, every three days each session at 15 Hz 30 minutes. was applied as Before starting the experiment, in the week when the diabetes model was created, in the first week after electro-acupuncture and at the end of the experiment, the weights of the rats were taking and their blood glucose measured. After the experiment was completing, the animals euthanized and taking intracardiac blood samples under anesthesia. Total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), oxidative stress index (OSI) and Malondialdehyde (MDA) levels were measured in the plasma of blood samples. RESULTS: When the body weights (VA3) measured at the end of the first week after starting treatment with electro-acupuncture were compared; A significant difference was found between the DM and DM+EA groups (p=0.000 and p=0.001, respectively) when compared to the NY group. When the body weights measured at the end of the experiment were compared (VA4), there was no statistical significance between the DM and DM+EA groups when compared with the NY group, and statistical significance was found between the DM group compared to the NY group only (p=0.006).