An analysis of the responsibility to protect in relation to sovereignty and power
Koruma sorumluluğunun egemenlik ve iktidar ile ilişkisi üzerine bir analiz
- Tez No: 717524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Birleşmiş Milletlerin Koruma Sorumluluğu kavramının Uluslararası İlişkiler içinde egemenlik ve iktidar ile ilişkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu kavram egemenliğin sınırlarını savaş suçları çerçevesinde tartışmaktadır. Fakat, kavramın uygulanabilmesi Güvenlik Konseyi'ndeki beş daimi üyenin veto yetkilerini kullanmamasına da bağlıdır. Bu beş devletin koruma sorumluluğu kavramı üzerindeki rolü ve etkisi ve ayrıca kavramı çevreleyen koşullar, uygulama konusunda belirleyici oluyor. Bunlar, devletlerin uluslararası yapı ve prensipler üzerine etkisini aydınlatan unsurlar. Bu durumda, koruma sorumluluğu kavramının ele aldığı şekilde egemenlik sorumlulukla ilişkilendirilmişken, bu durumla ilgili kararları egemen devletler veriyor. Bu yüzden kavramın uygulanması ile mantığı arasında farklılıklar oluşuyor. İnsanlığa karşı suçları önleme ve egemenliği bir sorumluluk olarak algılama, devlet aksiyonlarını belirliyor. Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi kavramın mantığını kullanarak tek taraflı askeri müdahalelerde bulunuyorlar, bununla ilgili vakalar tezin son bölümünde detaylıca incelenecektir. Öte yandan, bu aksiyonlar özellikle bu beş devletin çıkarlarını da kapsıyor ve kavramın mantığını dayanak alarak hareket ederlerken, kendilerinin de savaş suçlarına sebep oldukları durumlar görüyoruz. Bu durumda uluslararası güç dengesi koşullarındaki değişimlerin kavramın uygulamasında belirleyici konumdadır. Koruma sorumluluğu kavramı insanlık için önemli görevleri içinde barındırıyor fakat uygulamada kavram, egemen devletlerin aksiyonlarına ve güç dinamiklerine dayanıyor.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the United Nations' (UN's) concept of Responsibility to Protect by relating it to sovereignty and power in international relations. The concept discusses the limits of sovereignty in cases of atrocities. However, the concept's practice has conditions for the five permanent members of the Security Council that include not using their veto power. The roles and involvements of these five states in the concept, and the issues surrounding the concept are decisive. They illustrate the state's influence on international structure and principles. In this case, the sovereignty is related to responsibility as concept describes while decisions surrounding a situation are made by sovereign states. Thus, the concept faces differences in principle and in practice. The mission of preventing atrocities and understanding sovereignty as a responsibility in this perspective is shaping actions. The five permanent members of the Security Council determine military interventions by using the argument of the concept unilaterally, it will be detailed in the last chapter. However, these actions also include the interests of the five states, and while using the reasoning of the concept, these actions have also caused atrocities. In these cases, changes in the balance of international power are decisive in the practice of the concept. The Responsibility to Protect concept includes remarkable missions for humanity, however, practicing of the concept relies on sovereign state actions and it includes power dynamics.