Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'ndeki sağlık çalışanlarında koronavirüs hastalığını geçirmeden aşı olanlar ile koronavirüs hastalığını geçirip aşı olanlar arasında antikor düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of antibody levels in healthcare workers at Prof. Dr. Cemil Taşçioğlu City Hospital between those who were vaccinated without being infected with coronavirus and those who were vaccinated after having coronavirus disease
  1. Tez No: 717523
  2. Yazar: SALİHA CABIOĞLU AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
AMAÇ: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'ndeki sağlık çalışanlarının aşı ile bağışıklanma düzeyini belirlemek, hastalığı geçiren ve geçirmeyen kişilerde aşılama sonrası antikor titrelerini karşılaştırmak bağışıklanmayı etkileyen faktörleri belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız retrospektif, kesitsel bir çalışmadır. Bu çalışmada Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi aşı ve kurum polikliniğine 01.01.2021-31.07.2021 tarihleri arasında başvuran sağlık çalışanlarında koronavirüs hastalığını geçirenlerde ve geçirmeyenlerde aşılama sonrası SARS-Cov2 IgM ve IgG total antikor düzeyleri ile sağlık çalışanlarının bilgileri hastane sisteminden elde edildi. Hastanemiz laboratuvarında antikor düzeylerini belirleyebilmek için Roche Cobas 8000 serisinde elektrokemilüminesans (ECLİA) metoduyla Anti-SARS-CoV-2 S kitiyle çalışıldı. Bu antikor testi total antikor düzeylerini belirlemekte olup viral spesifik IgM ve IgG ayrımı yapmamaktadır. %95 güven aralığında %80 aşılanma olduğu kabul edildiğinde 250 sağlık çalışanı çalışmaya dahil edildi. Kurum arşivimizde bulunan personel muayene formundan sağlık çalışanlarının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, bilinen hastalık varlığı, bağışıklama durumu ve meslek bilgileri elde edildi. Yine sağlık çalışanlarının aşılanma durumları Sağlık Bakanlığı'nın AŞILA uygulamasından elde edildi. Elde edilen veriler SPSS veri analiz programında değerlendirilip çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar ortalama ve standart sapmadan yararlanıldı. BULGULAR: Bu çalışmaya 250 sağlık çalışanı dahil edildi. Sağlık çalışanlarının % 68,40'ı kadın, %82,80'i yüksekokul ve üstü eğitim düzeyine sahipti. Katılımcıların %45,60'ı doktor, %28,80'i hemşire, %66,40'ı ise dahili branşta çalışmaktaydı. Olguların yaşları 22 ile 65 arasında değişmektedir. Katılımcıların antikor düzeyi medyan değerine göre gruplandırıldı. Sağlık çalışanlarında daha önce covid-19 enfeksiyonu geçirenlerde aşılama sonrası antikor düzeyi sıklığı hastalığı geçirmeyenlere göre daha yüksek saptanırken gruplar arası istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde fark saptanmadı. (p>0,05) Katılımcıların sosyodemografik özellikleriyle antikor düzeyleri karşılaştırıldığında; kadınlarda, lise ve altı eğitim düzeyinde ve hemşire olarak çalışanlarda medyandan büyük antikor düzey sıklığı daha yüksek olmasına rağmen gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). SONUÇ: Çalışmamızda, kadın cinsiyet, hemşire olmak, lise ve altında eğitim düzeyinde olmak, daha önce covid-19 hastalığı geçirmiş olmak antikor düzeyi sıklığında daha yüksek saptanmasına rağmen gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sağlık çalışanları, Covid-19, antikor seviyeleri
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to determine the immunization level of healthcare workers in Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital, to compare the post-vaccination antibody titers in people who have had the disease and those who have not, to determine the factors affecting immunization. MATERIALS AND METHODS: Our study is a retrospective, cross-sectional study. In this study, post-vaccination SARS-Cov2 IgM and IgG total antibody levels and information of healthcare workers were obtained from the hospital system in healthcare workers at Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital who applied to the vaccine and institution polyclinic between 01.01.2021 and 31.07.2021. In order to determine the antibody levels in our hospital laboratory, the Anti-SARS-CoV-2 S kit was studied with the electrochemiluminescence (ECLIA) method in the Roche Cobas 8000 series. 250 healthcare workers were included in the study when it was accepted that there was 80% vaccination in the 95% confidence interval. Gender, age, educational status, presence of known diseases, immunization status and occupation information of health workers were obtained from the personnel examination form in our institution archive. Again, the vaccination status of health workers was obtained from the AŞILA application of the Ministry of Health. The descriptive statistical methods mean and standard deviation were used while the obtained data were evaluated in the SPSS data analysis program and the study data were evaluated. RESULTS: 250 healthcare workers were included in this study. 68.40% of health workers were women, 82.80% had a college or higher education level. 45.60% of the participants were doctors, 28.80% were nurses, and 66.40% were working in internal medicine. The ages of the cases ranged from 22 to 65 years. The antibody levels of the participants were grouped according to the median value. While the frequency of post-vaccination antibody levels was found to be higher in healthcare workers who had covid-19 infection before, compared to those who did not have the disease, no statistically significant difference was found between the groups. When the sociodemographic characteristics of the participants and their antibody levels were compared; although the frequency of antibody levels greater than the median was higher in women, high school and below education level and nurses, no statistically significant difference was found between the groups.(p>0,05) CONCLUSION: In our study, there was no difference between the groups, including female workers, high school and education in education, having reviewed the covid-19 studies before, and higher detection in antibody classes. (p>0,05) KEYWORDS: Health Worker, Covid-19, Antibody Level