Sıçanlarda pentilentetrazol ile oluşturulan deneysel epilepsi modelinde vetiver bitkisinin (vetiveria zizanioides) etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of vetiver plant (vetiveria zizanioides) in an experimental model of epilepsy induced with pentylenetetrazole in rats
  1. Tez No: 717535
  2. Yazar: GURBET PINAR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN GÜMRAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Epilepsi dünyada %1 prevelansa sahip olduğu öngörülen, yaygın ve ciddi nörolojik bir bozukluktur. Vetiver bitkisinin, antioksidan ve antiepileptik olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda pentilentetrazol (PTZ) uygulanarak epilepsi oluşturulan sıçanların kan, serebral korteks ve hipokampusunda olası hasarları ve vetiver yağının etkilerini araştırmayı amaçladık. Sıçanlar; kontrol, PTZ, VET-200 ve VET-400 olarak dört gruba ayrıldı. Kontrol grubu sıçanlara 7 gün boyunca 1 ml/kg salin solüsyonu oral olarak verildi, 8. gün PTZ miktarına eş değer salin solüsyonu i.p. olarak uygulandı. PTZ grubu sıçanlara 7 gün boyunca 1 ml/kg salin solüsyonu oral olarak verildi, 8. gün tek doz PTZ 60 mg/kg i.p. olarak uygulandı. VET-200 ve VET-400 grubundaki sıçanlara vetiver yağı 7 gün boyunca sırasıyla 200 mg/kg ve 400 mg/kg oral olarak verildi, 8. gün tek doz PTZ 60 mg/kg i.p. olarak uygulandı. Nöbet latans süreleri kaydedildi ve skorlama yapıldı. Daha sonra anestezi altında EEG kayıtları alındı. Sıçanlar dekapite edilerek serebral korteks, hipokampus ve kan örnekleri alındı. TAS, TOS, OSİ bakımından biyokimyasal analizler yapıldı. Beyin ve hipokampus dokuları histopatolojik ve immunhistokimyasal olarak incendi.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a common and serious neurological disorder with a prevalence of 1% worldwide. Vetiver plant is known to be antioxidant and antiepileptic. In our study, we aimed to investigate possible damage to the blood, cerebral cortex and hippocampus of rats with epilepsy by the application of pentylenetetrazole (PTZ) and the effects of vetiver oil. Rats; divided into four groups as control, PTZ, VET-200 and VET-400. Control group rats were given 1 ml/kg saline solution orally for 7 days, saline solution equivalent to PTZ amount was given i.p. on the 8th day. PTZ group rats were given 1 ml/kg saline solution orally for 7 days, on the 8th day a single dose of PTZ was applied as 60 mg/kg i.p. Vetiver oil was given orally 200 mg/kg and 400 mg/kg for 7 days to rats in VET-200 and VET-400 groups, respectively, on the 8th day a single dose of PTZ was applied as 60 mg/kg i.p. Seizure latency times were recorded and scored. Then, EEG recordings were taken under anesthesia. The rats were decapitated and their cerebral cortex, hippocampus and blood samples were taken. Biochemical analyzes were performed in terms of TAS, TOS, and OSI. Brain and hippocampus tissues were examined histopathologically and immunohistochemically.