Lydia ve Phrygia'da ele geçen kefaret yazıtları
Cofession inscriptions from Lydia and Phrygia
- Tez No: 71754
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Tezimizin konusunu oluşturan kefaret yazıtları, İ.S. 1. ve 3. yüzyıllar arasında, Lydia ve Phrygia bölgelerinde karşımıza çıkan adak yazıtlarıdır. Bu yazıtlar bir suçun itiraf edilmesi ve tanrı tarafından bağışlanması amacıyla adanıyorlardı. Genellikle köy yerleşimlerinde ele geçen kefaret stelleri, ait oldukları bölgelerin sosyal ve dinsel yaşamına ışık tutarlar. Bu steller Lydia ve Pnrygia'mn yerel tanrılarına adanmışlardır. Kefaret yazıtları kırsal yerleşimlerin en önemli parçası olan tapmaklar ve bu tapınaklardaki rahiplerin halk üzerindeki etkisini de yansıtırlar. Sözü edilen tapınaklarda kurulan ve insanları yargılayan ve cezatanchran mahkemelerin varlığı yazıtlarımızdan anlaşılmaktadır. Yazıtlarımızın diğer bir özelliği de, bunlarda tanrıların yerleşimlerin 'efendileri' ve 'sahipleri' olarak anılmalarıdır. Buradan yola çıkarak, bu döşünde Lydia ve Phrygia'mn kırsal kesimlerinde yaşanan bir theokrasinin varlığım görebiliriz. Kefaret yazıtları ayrıca, Yahudilik ve Hristiyanlık gibi tek tanrılı dinlerle de ilişkilidirler. Bu dinler ve kefaret yazıtları, yansıttıkları inanç tarzı ile olduğu kadar, kullandıkları terimler açısından da benzerlikler taşımaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The material of this thesis, confession inscriptions, are dedications which appear in the 1st - 3rd centuries A.D. in Lydia and Phrygia. These inscriptions were dedicated in order to confess a sin and to make the god forgive it. The gods, for whom the steles dedicated, are local gods of Lydia and Phrygia. Confession steles especially belong to the country sides and therefore they throw light on social and religious life of these regions. We also find the effect of priests and temples on people on these inscriptions. Presumably, they had played an important role in human life. We know that the priests get together and constitute a law court in the temple. They were judging and punishing the sinner in this trial. Another feature of these inscriptions is the naming of gods as the 'rulers' or 'owners' of the villages; therefore, we may see a theokracy in these regions. Besides these, confession inscriptions are related to biblical religions like Judaism and Christianity. There are similarities in the usage of terms, as well as in the reflection of beliefs between these religions and the confession inscriptions.