Yerel seçimlerde seçmen tercihlerini etkileyen faktörler: Ankara örneği
Factors affecting voter preferences in local elections: The case of Ankara
- Tez No: 717541
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Seçimler ve seçmen davranışları, bireylerin siyasal davranışlarının anlaşılması adına bilim insanlarının üzerinde sürekli çalıştıkları ve ilgilendikleri konulardan biri olması sebebiyle önem teşkil etmektedir. Bahsedilen bu konu başlıkları seçmenleri hal ve hareketlerini, karar verme süreçlerini ve siyasal katılım düzeylerini açıklayabilecek bir nitelik taşımaktadır. Seçmen davranışı birden fazla boyutun içerisinde barındıran, aynı zamanda birden fazla unsurun etkisi altında gerçekleşen davranışlar olarak tanımlanabilir. Seçmen davranışları bilim insanlarınca ciddi bir merak konusu olmuş ve bu davranışların hangi unsurlara göre değişiklik gösterdiği araştırılmıştır. Literatür incelemesi yapıldığında bu davranışların, sosyo-ekonomik, kültürel, demografik, sosyo-psikolojik, politik birçok unsura göre değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Bu çalışmada bahsedilen bu etkenlerin seçmen davranışlarını nasıl etkilediği hem teorik hem de uygulamalı bir şekilde ele alınmıştır. Bu bilgiler dikkate alındığında çalışma toplamda dört bölümden oluşmuştur. Çalışmanın ilk bölümü giriş kısmı olarak planlanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, seçmen davranışına ilişkin kavramsal çerçeve ele alınmıştır. Bu kavramsal çerçevenin içerisinde siyasal davranış, siyasal kültür, siyasal toplumsallaşma, siyasal katılım gibi kavramların açıklamaları yapılmış bu kavramların literatürde nasıl yer aldığı ve nasıl tanımlandığı anlatılmıştır. Birinci bölümün ikinci kısmında ise seçmen davranışları ile ilgili literatürde yer alan kuramlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise seçmen olarak nitelendirilen bireylerin davranışlarını etkileyen faktörler yapısal ve araçsal faktörler başlıkları altında incelenmiştir. Yapısal faktörler yerleşim yeri, din, parti bağlılığı, eğitim, cinsiyet, geçmişe yönelik oy verme, yaş ve aile olarak, araçsal faktörler ise aday, kişisel tutumlar, ekonomik unsurlar, psikolojik unsurlar ve medya olarak sıralanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümü olan uygulama kısmında ise yukarıda bahsi geçen unsurların seçmen davranışlarına olan etkisinin tespit edilebilmesi amacıyla saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma esasında Ankara ilinde yer alan 420 seçmene yüz yüze mülakat tekniği ile anket çalışması uygulanmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 23 Paket programı sayesinde analiz edilmiştir. İlgili analizler sonuncunda bazı sorular çapraz tablolar halinde analiz edilmiş, bazı soruların ise birbirleri ile uyumları incelenmiştir. Tüm bu sonuçlar neticesinde okuyucuların ve konu ile ilgilenenlerin ileride gerçekleşecek olan seçimler hakkında rahat yorum yapması hedeflenmiştir. Daha sonra konu ile ilgili araştırma yapacak olan kişilere ise yol gösterici bir çalışma olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Elections and voter behavior are important as it is one of the subjects that scientists constantly work on and deal with in order to understand the political behavior of individuals. The subject headings mentioned have a quality that can explain the actions and movements of the voters, their decision-making processes and their level of political participation. Voter behavior can be defined as the behavior that includes more than one dimension and that takes place under the influence of more than one factor at the same time. Voter behavior has been a serious concern by scientists, and it has been investigated by which factors these behaviors vary. When the literature is examined, it has been determined that these behaviors vary according to many socio-economic, cultural, demographic, socio-psychological and political factors. In this study, how these factors affect voter behavior is discussed both theoretically and practically. Considering this information, the study consists of four chapters in total. The first part of the study is planned as an introductory part. In the second part of the study, the conceptual framework of voter behavior is discussed. In this conceptual framework, concepts such as political behavior, political culture, political socialization, and political participation are explained and how these concepts are included in the literature and how they are defined. In the second part of the first part, the theories in the literature on voter behavior are examined in detail. In the third part of the study, the factors affecting the behaviors of individuals who are qualified as voters are examined under the headings of structural and instrumental factors. Structural factors were listed as place of residence, religion, party affiliation, education, gender, retrospective voting, age and family, and instrumental factors as candidate, personal attitudes, economic factors, psychological factors and media. In the fourth part of the study, the implementation part, field study was carried out in order to determine the effects of the above-mentioned factors on voter behavior. On the basis of this study, a questionnaire study was applied to 420 voters in the city of Ankara using face-to-face interview technique. The data obtained from the participants were analyzed using the SPSS 23 Package program. At the end of the relevant analyzes, some questions were analyzed in cross tables, and the compatibility of some questions with each other was examined. As a result of all these results, it is aimed that readers and those who are interested in the subject will make a comfortable comment about the choices that will take place in the future. It is aimed to be a guiding study for those who will do research on the subject later.