Sınıf öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersi öğretim programındaki becerilere ilişkin görüşleri
Elementary school teachers' opinions on the skills in the social study curriculum
  1. Tez No: 717552
  2. Yazar: BURCU GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN CALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin, Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programında, dördüncü sınıf düzeyinde yer verilen“araştırma, değişim ve sürekliliği algılama, empati, finansal okuryazarlık, girişimcilik, gözlem, harita okuryazarlığı, iletişim, iş birliği, kalıp yargı ve önyargıyı fark etme, kanıt kullanma, karar verme, konum analizi, mekânı algılama, öz denetim, sosyal katılım, tablo, grafik ve diyagram çizme ve yorumlama, yenilikçi düşünme, zaman ve kronolojiyi algılama”becerileriyle ilgili bilgilerini ve bu becerilerin öğretimiyle ilgili görüşlerini tespit etmek amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemi ve durum çalışmasına göre desenlenen çalışmanın katılımcıları, devlet okulları ve özel okullarda görev yapmakta olan üç yüz sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Verilerin elde edilmesinde açık-uçlu sorulardan oluşan“öğretmen görüş formu”kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için hem içerik hem betimsel analizden faydalanılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin beceri bilgisine ilişkin bulgular incelendiğinde; öğretmenlerin“araştırma”becerisini açıklarken“problem çözme, soru sorma, merak etme, istikrarlı arama yapma”gibi ifadeleri kullandıkları;“değişim ve sürekliliği algılama”becerisini tanımlarken“çağın gereklerine ayak uydurma, zamanın ilerlediğinin farkında olma”gibi açıklamalar yaptıkları görülmüştür. Öğretmenler“empati”becerisi için“kendini başkasının yerine koyma, insanların duygu, düşünce ve farklı bakış açılarını anlama”gibi ifadeler kullanmışlardır. Sınıf öğretmenleri,“finansal okuryazarlık”becerisini tanımlarken“bütçe oluşturma, gelir-gider hesaplama, para biriktirme, borç alma, bütçeyi doğru değerlendirme”ifadeleri üzerinde durmuşlar;“girişimcilik”becerisi için“hayal kurma, cesur olma, fırsat kollama, çabalama, yaratıcı olma”dan bahsetmişlerdir. Öğretmenler,“gözlem”becerisini tanımlarken“görmek, dikkatli bakmak, etrafa yoğunlaşmak”ifadelerini;“harita kullanma”becerisini tarif ederken“harita elemanlarını ve işaretlerini öğrenmek, yer, yön bilgisi edinmek, mekân algısı oluşturmak”ifadelerini kullanmışlardır.“İletişim”becerisini tanımlarken“etkili konuşabilme ve etkin dinleyebilme, kendini doğru ifade edebilme”den bahseden sınıf öğretmenleri,“iş birliği”becerisini tanımlarken“yardımlaşarak ürün ortaya koyma”dan;“kalıp yargı ve önyargıyı fark etme”becerisini açıklarken“yeterli bilgiye sahip olmaksızın peşin hükümlü davranışlar sergileme”den söz etmişlerdir. Öğretmenlerin“karar verme”becerisini tarif ederken“uygun çözüme ulaşma”ifadelerini kullandıkları görülmüştür.“Konum analizi”becerisini açıklarken“doğal ve beşeri unsurları anlamlandırma, yer tarif edebilme, yerle ilgili çıkarım yapabilme”den;“mekânı algılama”becerisini tanımlarken“ortamı özümseme, kendi ortamını fark etme, mekânın bileşenlerini kavrama, üç boyutlu düşünme ve yaşadıkları çevreyi bilme”den bahsetmişlerdir. Öğretmenler,“öz denetim”becerisini tarif ederken“duygu, düşünce ve davranışları kontrol etme, dürtüleri kontrol altında tutma, öz disiplini sağlama”ifadelerine yer vermiştir. Sınıf öğretmenlerinin,“sosyal katılım”becerisini tanımlarken“çevresine karşı bilinçli olma, toplum içinde yer edinme”den;“tablo, grafik, diyagram çizme ve yorumlama”becerisini tanımlarken“matematiksel olarak kategorize edilmiş şekli anlama, verileri kıyaslayarak çıkarım yapma”dan;“yenilikçi düşünme”becerisini tarif ederken“araştırıcı olma, özgün düşünme, alışagelmişin dışına çıkma”dan bahsettikleri görülmüştür.“Zaman ve kronolojiyi algılama”becerisi için“geçmiş-şimdiki-gelecek zamanı ayırt etme, kronolojik sıralama yapabilme, yıl, ay, gün kavramlarını açıklayabilme”tanımlarını yapmışlardır. Sınıf öğretmenlerine göre beceri eğitiminde kullanılabilecek en etkili yöntem,“yaşantı temelli”yaklaşımlardır. Sınıf öğretmenleri beceri eğitimiyle ilgili en çok drama, gezi gözlem, etkinlik tasarımı, eğitsel oyunlar ve alternatif yöntem ve tekniklerin kullanılmasıyla ilgili önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the knowledge of primary school teachers about the skills included in the Social Studies Curriculum at the fourth grade level and their views on the teaching of these skills. These skills are as follows:“Research, perceiving change and continuity, empathy, financial literacy, entrepreneurship, observation, map literacy, communication, collaboration, recognizing stereotypes and prejudice, using evidence, decision making, location analysis, perceiving space, self-control social participation, drawing and interpreting tables, graphs and diagrams, innovative thinking, perceiving time and chronology”The research was designed according to the qualitative research method and case study. Participants consist of three hundred primary school teachers working in public and private schools. A“teacher opinion form”consisting of open-ended questions was used to obtain the data. Both content and descriptive analysis were used to analyze the data. When the findings related to the skill knowledge of primary school teachers are examined; teachers used expressions such as“problem solving, asking questions, wondering, making consistent searches”when explaining their“research”skill; It was observed that they used expressions such as“to keep up with the necessities of the age, to be aware of the progress of time”while describing the skill of“perceiving change and continuity”. While explaining the“empathy”skill, the teachers preferred to use expressions such as“putting yourself in someone else's shoes, understanding people's feelings, thoughts and different perspectives”. It was concluded that the primary school teachers focused on the concepts of“making a budget, calculating income-expenditure, saving money, borrowing, evaluating the budget correctly”while defining the“financial literacy”skill. It was concluded that while expressing the“entrepreneurship”skill, they included the definitions of“dreaming, being brave, finding opportunities, working, being creative”. Primary school teachers used the expressions“seeing, looking carefully, concentrating on”when expressing the“observation”skill; While describing the skill of“using a map”, they used the definitions of“learning map elements and signs, acquiring location and direction information, creating a perception of space”. It has been observed that while defining the“communication”skill, they include the actions of“speaking effectively, listening effectively, expressing oneself correctly”. While defining the“social participation”skill, the teachers mentioned the expressions“being conscious of the environment, taking a place in the society”. While describing the skill of“drawing and interpreting tables, graphs, diagrams”, they mentioned“understanding the mathematically categorized figure, making inferences by comparing the data”. It was observed that while describing the“innovative thinking”skill, they talked about“being researcher, original thinking, going out of the ordinary”. Primary school teachers made definitions for the skill of“perceiving time and chronology”as“discriminating past-present-future time, making chronological order, explaining the concepts of year, month and day”. According to the teachers, the most effective method that can be used in skill training is“experience-based”approaches. Primary school teachers made suggestions about the use of drama, trip observation, activity design, educational games and other methods and techniques related to skill education.