The effect of human resource information system on human resource practices in banking sector in Iraq
Irak'ta bankacılık sektöründe insan kaynakları bilgi sisteminin insan kaynakları uygulamalarına etkisi
  1. Tez No: 717560
  2. Yazar: KARRAR ADNAN KHNTEL KHNTEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mevcut çalışma, insan kaynakları bilgi sisteminin (HRIS) Irak'taki bankacılık sistemi kurumlarındaki insan kaynakları uygulamaları (İKP) üzerindeki etkisini bulmayı amaçlamıştır. Çalışma temel olarak insan kaynakları bilgisi (HRIS) ile organizasyonlarda yaygın olarak kullanılan insan kaynakları uygulamaları (İKP) arasındaki bir durumdur. HRIS, Irak'ın birkaç halk sağlığı, bankacılık, hizmet, eğitim kurumunda halihazırda uygulanmış olsa da; bankacılık kurumları sistemden tam olarak faydalanmıyor ve hatta ülkenin bazı bölgelerinde sistem henüz uygulanmadı, bunun sonucunda bankacılık kurumlarının manuel sisteme tamamen dahil olması, karar vermede hata, gecikme ve tutarsızlığa neden oldu. Bu aynı zamanda kuruluşların işgücünün performansını, verimliliğini ve üretkenliğini de etkiler. Bu araştırmanın temel amacı, Irak'taki bankacılık sektörü kurumlarında HRIS'in HRP için etkin kullanımını etkileyen potansiyel faktörleri araştırmak ve bu sistemin başarılı bir şekilde kullanılması için önerilerde bulunmaktır. İlgilenilen belirli bir özelliğin tüm olası gözlemlerinin toplanmasına popülasyon denir. Çalışmadaki toplam hedef kitle, Irak'taki 11 bankacılık enstitüsünün insan kaynakları (İK) ve bilgi teknolojileri (BT) bölümlerinden oluşan 265'tir. Çalışanlar, bankacılık operasyonlarında ve bankaların İK operasyonlarında güncel ve net bilgilere ulaşabilmek için sistemin günlük operasyonlarını hızlandıracağına ve işlerindeki hataları azaltacak İK uygulamalarına inandılar ve istediler. HRIS'in bankacılık sistemindeki bilgi işleme ve İK uygulamaları için birçok faydası olmasına ve İK uygulamalarını önemli oranda etkileyebilmesine rağmen. Ancak Irak telekom ve teknoloji altyapısının mevcut durumu, seçilen bankaların bilişim departmanından görüşmecilerimizden bazılarına sorduğumuz gibi, bankalar üzerinde uygulanmasına izin vermiyor. Irak'taki zayıf altyapı, yazılım konusundaki beceri eksikliği ve diğer ilgili kısıtlamalar nedeniyle HRIS, seçtiğimiz bankalardaki İK departmanları ve BT departmanı tarafından zaman alıcı olarak değerlendiriliyor. Irak'taki mevcut bankacılık veya diğer kuruluşlara uygulanan İK bilgi sistemi, bilgi işleme hızı ve esnekliği nedeniyle ilgili enstitüdeki verimliliği, etkinliği artırabilir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed at finding out the impact of human resources information system (HRIS) on the human resource practices (HRP) in the banking system institutions in Iraq. The study is basically situation between the framework of human resource information (HRIS) and the human resource practices (HRP) widely used in organizations. Even though HRIS has already been implemented in few public health, banking, services, educational institutions of Iraq; the banking institutions are not fully utilizing the system and even in some parts of the country the system has not yet been implemented which as a result the banking institutions is fully engaged in the manual system which caused error, delay and lack of consistency in decision making which also affects the performance, efficiency and productivity of the organizations workforce. The main objective of this research is to explore the potential factors that affect the effective utilization of HRIS for HRP in banking sector institutions of Iraq and providing recommendation for successful usage of such system. The collection of all possible observations of a specified characteristic of interest is called a population. The total target populations in the study are 265 which are comprised from human resource (HR) and information technology (IT) departments of the 11 banking institutes in Iraq. The employees believed and wanted the system to speed up their day-to-day operations and HR practices to reduce errors in their work in order to get up-to-date and clear information in the banking operations and the HR operations of banks. Although HRIS has many benefits for the information handling and HR practices in the banking system and can impact the HR practices at a significant rate. However, the current situation of Iraqi telecom and technology infrastructure cannot allow to implement it on the banks as we asked some of the interviewees from the IT department of the selected banks. Due to poor infrastructure in Iraq, lack of skill on the software and other related constraints, HRIS is considered as time consuming by the HR departments and the IT department in the banks we selected. If the HR information system applied to the current banking or other organizations in Iraq it can enhance the productivity, effectiveness at the relevant institute because of its speed and flexibility of handling information.