Sosyal medyada ateist kimliğin öz-temsili ve karşı-hegemonyanın inşası: Karikateist öz-örgütlenmesi örneği
Self-representation of atheist identity and construction of counter-hegemony in social media: The example of karikateist selforganization
  1. Tez No: 717593
  2. Yazar: SAVAŞ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu araştırma, Ateist kimliğin hegemonik bir ilişki olarak kurulan öteki/madun konumundaki iletişimsel eylem imkanlarını inceler. Türkiye'deki temsili kimlikler rejiminde sembolik olarak ötekileşen Ateist kimliklilerin bir kısmı, hegemonik madunluğunun bir sebebi ve sonucu olan edilgen temsiliyeti ters-yüz etmeyi amaçlayan sosyal medyatik öz-temsil gücüyle öz-örgütlenir ve karşı-hegemonik tarihsel bloğun inşası için bir dizi yapıbozucu anlamı söz-eyler. Bu araştırmada, çevrimiçi Ateist öz-örgütlenmeleri arasında bir avangart ve sembolik güç olan Karikateist'in karşı-kamusal söylemleriyle modellediği kültürün teşhisi ve Ateist egemen konuşmaların karşı-hegemonik söylem yapılarının deşifresi amaçlanır. Karikateist öz-temsili, yalnızca Ateist kimliğini değil, öteki olarak yeniden tanımladığı geleneksel egemenleri de içermesi bakımından hegemonik söylem savaşımını iyi örnekler. Çünkü artık egemen kimliklerin hakkında konuştuğu bir kimlik olmak yerine kendi hakkında ve egemenler hakkında konuşan yeni bir kimliğin egemenleşmesinden söz edilebilir. Karikateist'in kimler ve neler hakkında, nasıl konuştuğu merakı çevresinde bir saha okumasıyla biçimlenen bu araştırma, söz konusu karşı-hegemonik öz-temsili, söylem merkezli kültür paradigmasıyla kavramıştır. Eleştirel söylem çalışmalarının etnometodolojik bir sayısal medya uyarlaması olan Sosyal Medya-Eleştirel Söylem Çözümlemesi metodu, verilere erişim ve tahlil yaklaşımı olarak uygulanmıştır. Karikateist'in karşı-hegemonik kültürü, kimlikler arası söylem pratikleriyle kodlanan bir sosyal külliyat olarak modellenmiştir. Bu kapsamda, sahadaki çok kipli söylemler çözümlenmiş, ayrıca kamusal söylemlerin yorumcular bağlamındaki rezonanslarının irdelendiği derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, Karikateist'in yalnızca din-dinsizlik ekseninde konuşan bir kolektif olmanın sınırlarını geçerek her türlü gündemi konulaştırdığını ve öncelikle politik bir muhalif kimlik profili olarak göründüğünü ortaya koyar. Karikateist, politik öncelikli karşı-hegemonyasında geleneksel bir egemen gibi davranır ve ötekilerinin varlığı üzerine bina ettiği iktidarını söylemlerinde somutlaştırır.
Özet (Çeviri)
This research examines the possibilities of communicative action in the position of the other/subaltern established as a hegemonic relationship of the Atheist identity. Some of the Atheist identities, who are symbolically marginalized in the representative identities regime in Turkey, are self-organized with the power of social mediatic self-representation, which aims to overturn the passive representation that is a cause and result of hegemonic subordination and utter a series of deconstructive meanings for the construction of the counter-hegemonic historical bloc. In this research, it is aimed to diagnose the culture modeled by the counter-public discourses of Karikateist, an avant-garde and symbolic power among online Atheist self-organizations, and to decipher the counter-hegemonic discourse structures of Atheist-dominated speeches. This research has grasped the counter-hegemonic self-representation of the Karikateist with the discourse-centered culture paradigm. Social Media-Critical Discourse Analysis method, which is an ethnomethodological digital media adaptation of critical discourse studies, was applied as an approach to data access and analysis. The Karikateist's counter-hegemonic culture is modeled as a social corpus encoded by inter-identity discourse practices. In this context, multimodal discourses in the field were analyzed, and in-depth interviews were conducted to examine the resonances of public discourses in the context of commentators. The findings of the research reveal that the Karikateist crosses the boundaries of being a collective that speaks only on the axis of religion-non-religion, and focuses on all kinds of agendas and appears primarily as a political opposition identity profile. The Karikateist acts as a traditional sovereign in its political priority counter-hegemony.