Gelişmekte olan ülkelerde Feldstein-Horioka hipotezinin geçerliliğine dair yeni bir yaklaşım: panel NARDL analizi
A new approach to the validity of the Feldstein-Horiokahypothesis in developing countries: Panel NARDL analysis
- Tez No: 717620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
En basit tanımlamayla reel çıktının artması anlamına gelen büyüme, istihdamı ve refahı artırmasının yanında gelir dağılımını da pozitif olarak etkilemektedir. Ekonomik büyümenin temelinde yatırım yatmaktadır. Yatırımlar reel yatırımlar şeklinde gerçekleşebileceği gibi portföy yatırımları şeklinde de gerçekleşebilmektedir. Yatırımlar kapalı bir ekonomide tüzel ve gerçek kişi tasarrufları ile finanse edilebilmektedir. Fakat günümüzde kapalı ekonomi modeli örnekleri oldukça azdır. Küreselleşmenin artmasıyla ekonomiler arasındaki finansal sınırlar gittikçe etkisini kaybetmiş ve sermaye getirinin daha yüksek olduğu ekonomilere doğru yönelmiştir. Bu şartlar altında yurtiçi tasarruflar ve yatırımlar arasındaki korelasyonun azalması beklenmektedir. Bu tez Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika ve Türkiye'yi ima eden gelişmekte olan ülkeler bağlamında yurtiçi tasarruflar ve yatırımlar arasındaki ilişkiye ışık tutmaktadır. Analizlerde panel ARDL ve doğrusal olmayan panel ARDL yaklaşımları kullanılmaktadır. Panel ARDL analizleri neticesinde elde edilen bulgular hem uzun hem de kısa dönemde yurtiçi tasarrufların, yurtiçi yatırımları finanse ettiğini göstermektedir. Bağımlı değişken üzerindeki pozitif ve negatif şokları ayrıştıran doğrusal olmayan panel ARDL analizi uzun dönemde tasarruflarda meydana gelen pozitif ve negatif şokların miktarsal olarak güçlü bir şekilde ayrışmadığı görülmektedir. Bunun yanı sıra kısa dönemde ise tasarruflarda meydana gelen pozitif şokların yatırımları etkilemediği fakat negatif şokların ise yatırımları küçükte olsa negatif etkilediği görülmektedir. Tüm bu bulgular yurtiçi yatırımların, yurtiçi tasarruflar ile finanse edildiğini ve gelişmekte olan ülkelerde gözlem yılları için Feldstein-Horioka hipotezinin geçerli olmadığını ortaya koymaktadır. Bu sebeple yatırımları artırabilmek için tasarrufları artıracak politikalar geliştirilmesi gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the simplest definition, growth, which means an increment in real output, not only increases employment and welfare, but also positively influences income distribution. Investment is the basis of economic growth. Investments can be executed either as real investments or as portfolio investments and can be financed both by legal entity and real person savings in a closed economy. But today, examples of closed economy models are very few. With the expansion of globalization, the financial borders between economies have gradually lost their effect and capital have turned towards economies with higher returns. Under these conditions, the correlation between domestic savings and investments is expected to decrease. This thesis sheds light on the relationship between domestic savings and investment in the context of developing countries, which includes Brazil, Russia, India, China, South Africa, and Turkey. Panel ARDL and nonlinear panel ARDL approaches are used in the analysis. Findings obtained via panel ARDL analyzes show that domestic savings finance domestic investments both in the long and short term. Non-linear panel ARDL analysis, which separates the positive and negative shocks on the dependent variable, shows that positive and negative shocks in savings are not strongly different in magnitude in the long run. In addition, it is seen that while positive shocks in savings have no significant impact on investments in the short term, negative shocks affect investments negatively, albeit small. All these findings reveal that domestic investments are mainly financed by domestic savings and the Feldstein-Horioka hypothesis is not supported in developing countries for the observation period. Hence it is concluded that to increase the investments the policies that will raise savings should be developed.